Prof. Dr. Selçuk Şirin’e ABD’de büyük ilgi

Özlem ÖZGÜT YÖREKLİ / abdpost.com

ABD (İGFA) – Amerika Birleşik Devletleri’nde Türk lisanı ve kültürünü yaşatmayı, Atatürk’ün prensip ve bedellerine bağlı, insani, manevi ve kültürel bedellerini benimseyen çağdaş kuşaklar yetiştirmeyi amaç edinen Amerika Türk Bayanlar Birliği, Milletlerarası Eğitim Günü’nü kutlamak için “Kalıcı Barış İçin Eğitim” isimli bir program düzenledi. ABDPost.Com New York Temsilcisi Hasret Özgüt Yörekli de programa iştirak sağladı. Programda konuşmacı olarak Türk eğitimci Prof. Dr. Selçuk Tatlı yer aldı. Programın akabinde Selçuk Şirin’in ‘Ya Adalet Ya Sefalet’ isimli kitabının imza günü düzenlendi.

NY ATATÜRK OKULU’NUN BAŞARISI

Programda konuşma yapan Selçuk, yarım asır evvel Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Türklerin, çocuklarının eğitimi konusundaki derdine değinerek, “54 yıl evvel ya da 55 yıl evvel beşerler New York’ta bir ortaya geliyorlar ve diyorlar ki ‘Biz çocuklarımıza Amerika’da Atatürk’ü nasıl anlatabiliriz, Türkiye’yi nasıl anlatabiliriz? Türkçe’yi ana lisanlarını nasıl öğretebiliriz?’. Bunu sıkıntı etmişler. Kaygı edenler bir ortaya geliyorlar. Onlarca sebep sunabilirlerdi lakin o denli yapmamışlar. Demişler ki biz bunu yapabiliriz. Yani biz bir ortaya geldik. Onlara bundan 50 yıl sonra bu okulda 100 öğrenci ders görüyor olacak ve bu sizin sayenizde olacak deseydik. Muhtemelen o gün onlar inanırdı fakat etrafında kimse onlara inanmıyordu. Bütün hoş öyküler bu türlü başlıyor zaten” tabirlerini kullandı.

TÜRK ÖĞRENCİLERDEN SELÇUK’A SORU

Ayrıca Selçuk, programa katılan Türk öğrenci topluluğu grubundan bir öğrencinin sorusunu da yanıtladı. Öğrencinin “Biz Cumhuriyetçi, Atatürkçü gençlere, kendimizi Amerikalılara tanıtabilmek için ve Türkler üzerindeki algıyı seküler ve çağdaş bir algıya dönüştürmek için nasıl bir yol haritası izlemeliyiz?” sorusu üzerine Selçuk, “2000’lerin başında Orhan Pamuk Nobel aldığı vakitler burada mıydınız? O vakit Türk olmak çok havalıydı biliyor musun? Herkes İstanbul’a gidiyordu. Hatta İstanbul’daki restoranların listesi New York Times’ta yayınlanmıştı. Bence Türkiye’nin imajını dönüştürmek için güç fazla harcama zira bu işte gideyim, anlatayım, Atatürk bu türlü, şu böyleydi olacak bir iş değil. Beşerler bizim kestirim ettiğimizden çok daha sofistik. Türkiye ile ilgili 2 tane haber duyunca esasen senin anlattıklarının hepsi bir tarafta kalıyor. Güç bir iş. Okulda etkinlikler falan yapılır lakin benim size en büyük tavsiyem; bak 50 yıl evvel bu Atatürk İlkokulu’nu kuranların muvaffakiyetinde. Muvaffakiyetin sırrı ortada somut ortak bir proje olması. Yani siz bir ortaya gelin 20 tane öğrenciye Türkiye’de işte İngilizce öğretin ya da burada somut sonucunu görünce seni memnun edecek bir şey. Somut olarak göremediğin vakit ne olacak biliyor musun? Bir müddet sonra motivasyon azalıyor, gelenlerin sayısı azalıyor işimiz çok daha sıkıntı oluyor” dedi. Selçuk’un Türk öğrencilere verdiği bu karşılık beğeni topladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir