Rusya Ukrayna’ya saldırdı: İHA’ların üzerinde dikkat çeken yazı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney Harekat Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın gece saatlerinde Odessa kentine insansız hava araçlarıyla atak düzenlediği tabir edildi. İHA’ların üzerine yazılan “Kremlin için” tabiri ise dikkat çekti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney Harekat Komutanlığı, Rusya’nın 15 Shahed İHA’sı ile Odessa kentine atak düzenlediğini duyurdu. Gece saatlerinde yapılan taarruzda can kaybı olmadığı, birtakım bölgelerde çıkan yangınlara ise müdahale edildiği aktarıldı. Düşen İHA’ların kesimlerinde ise “Moskova için” ve “Kremlin için” yazıldığı görüldü.

Kremlin’e saldırı

Rusya Devlet Başkanlığı Basın Ofisi’nden dün yapılan açıklamada, Ukrayna’nın 2 adet İHA ile Kremlin’e atak düzenlediği söz edilmişti. Açıklamada, “Kiev rejimi bu gece Rusya Federasyonu Devlet Lideri’nin Kremlin’deki konutuna insansız hava araçlarıyla akın teşebbüsünde bulundu. İki insansız hava aracı Kremlin’i amaç aldı. Bunu planlı bir terör hareketi ve Devlet Liderine yönelik bir teşebbüs olarak kıymetlendiriyoruz. Bu terör aksiyonu sonucunda Devlet Lideri rastgele bir ziyan görmemiştir. Çalışma programı değişmemiş olup, olağan halde devam etmektedir. Rus tarafı uygun gördüğü yer ve vakitte misilleme önlemleri alma hakkını gizli tutar” denilmişti.

Zelenskiy: Ne Moskova ne de Putin’e saldırdık

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Finlandiya’nın başşehri Helsinki’deki Nordik-Ukrayna Zirvesi’nin akabinde düzenlediği basın toplantısında Kremlin’e yönelik hücuma ait soruları yanıtladı. Zelenskiy, Ukrayna’nın yalnızca kendi topraklarında savaştığını vurgulayarak, “Biz ne Putin’e ne de Moskova’ya saldırıyoruz. Kendi topraklarımızda savaşıyor, köylerimizi ve kentlerimizi savunuyoruz” dedi.

Zelenskiy, Ukrayna’nın şu anda silah konusunda eksiklik yaşadığını ve silahlarını yalnızca savaş alanında kullandığını tabir ederek, “Hiçbir yerde hiçbir şey kullanamayız. Bu yüzden Putin’e saldırmadık. Putin artık toplumunu motive edemiyor ve yalnızca askerleri vefata gönderiyor. Artık devletini motive edemiyor. Savaş alanında zaferi yok. Dünyanın ikinci ordusu kaybetti. Ukrayna’yı işgal edemediler. Bizim tarafımızdan geri püskürtüldüler. Artık bir biçimde bu insanları motive etmesi gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir