“Sansür yasası”nın ilk hedefi Kılıçdaroğlu: Tartışma yaratan madde, EGM’nin şikâyetine dayanak oldu!

İktidarın “dezenformasyonla mücadele” gerekçesiyle hazırladığı, muhalefetin ve basın meslek örgütlerinin “sansür yasası” olarak nitelendirdiği, yasanın en çok tartışılan ve iptali için Anayasa Mahkemesi’ne taşınan, “halkı aldatıcı bilgiyi alenen yaymak” düzenlemesi; politikler ortasında birinci sefer CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki kabahat duyurusunun münasebeti oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü, “Kirli parayı yani milyar dolarları, yani uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığını finansmanında kullandılar” açıklamasını yapan Kılıçdaroğlu hakkında, “Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yaymak” suçlaması ile dava açılmasını istedi. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, “O yasa hususunun, o aparatın; büsbütün siyasilere, söz özgürlüğüne yönelik kısıtlama manasında uygulanacağını ortaya koymuş oldular. Söylenen tam da buydu” dedi.

Aylarca tartışılan, “Basın Kanunu ve Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, 13 Ekim’de; TBMM’de kabul edilerek maddeleşti. Kamuoyunda “Sansür Yasası” olarak bilinen düzenleme, 18 Ekim’de Resmî Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. CHP, tıpkı gün; teklifi, en çok tartışılan 29. hususunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebi ile Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

“Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yaymak” hatasını düzenleyen husus, bir yıldan üç yıla kadar mahpus cezası öngörmesiyle teklifin en çok tartışılan düzenlemesi olmuştu. Muhalefet; seçim öncesinde bu yasanın, muhalefeti susturmayı amaçlayan bir sansür düzenlemesi olduğu reaksiyonunu göstermişti.

İlk kere Kılıçdaroğlu hakkında dava açılması istendi

Anayasa Mahkemesi’nin yürürlüğünün durdurulması ve iptali talebine ait müracaatta, birinci incelemeyi tamamlayarak asıldan inceleme etabına geçtiği düzenleme, politikler ortasında birinci kere; CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan hata duyurusunda dava talebine dönüştü.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Ekim akşamı; yeni bir görüntü yayınlamış sokaklarda giderek yaygınlaştığını belirttiği uyuşturucuya karşı vatandaşları uyarmış, hükümeti eleştirmişti. Kılıçdaroğlu, “Her türlü kara paranın ülkeye girmesine göz yumdular. ‘Getir, nereden getirirsen getir, kaynağını sormayacağım’ dediler ve bu kirli parayı yani milyar dolarları, yani uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığını finansmanında kullandılar… Gelelim ‘Okul önünde yakaladığınız uyuşturucu satıcısının bacağını kırın’ diyen namıdiğer Fotoroman Süleyman’a. O da Fotoromancı ya, Saray da çok güzel biliyor ki bu uyuşturucuları kendileri davet ettiler bu ülkeye. ‘Paralarınızı getirin, her şeye göz yumacağız’ dediler ve göz yumdular. Bunlar onunla bununla poz veren, gençlerin lisanıyla söyleyeyim ‘Breaking Bad Süleyman’ ülkenin çocuklarının zehirlenmesine göz yummuştur. Yazıklar olsun onlara” demişti.

Salıcı, “Biz orada sana söylüyoruz Soylu” demişti

CHP yöneticileri, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı yahut İçişleri Bakanlığı’nı değil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisini işaret ettiğini belirttiler.

CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı da dün ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada; “Türkiye’de bir yandan uyuşturucu paraları geziyor bir yandan uyuşturucu baronları kol geziyor. Pekala bunları koruyan kim? Fotoroman Süleyman. Yok efendim biz ‘jandarmamızı polisimizi suçlamışız.’ Haydi oradan! Biz kime neyi söylediğimizi biliyoruz. Biz orada sana söylüyoruz Süleyman Soylu” demişti.  

Açıklamaların akabinde Emniyet Genel Müdürlüğü, dün Kılıçdaroğlu hakkında cürüm duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenterler Soruşturma Bürosu’na sunulan dilekçede, Kılıçdaroğlu hakkında; Sansür Yasası teklifinin 29. unsuru ile Türk Ceza Kanunu’na eklenen “halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” başlıklı 217/A hususu münasebet gösterilerek dava açılması istendi.

Kılıçdaroğlu’nun, “Kirli parayı yani milyar dolarları, yani uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığını finansmanında kullandılar” açıklamaları ile ayrıyeten “hakaret”, “iftira”, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” suçlamaları ile yargılanması talep edildi.

“Bakanımızın prestiji zedelenmeye çalışıldı” 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kabahat duyurusunda, özetle şu argümanlar öne sürüldü:

“Teşkilatımızın kanunlara uygun olarak değil de aşikâr organize kabahat kümeleriyle birlikte hareket ettiği algısı oluşturulmaya çalışılmış ve Emniyet Teşkilatımızı, Sayın İçişleri Bakanımızın toplum nazarındaki prestijini zedelenmeye çalışmıştır. Bahse husus görüntü içeriğinde açık bir biçimde uyuşturucu ticareti yapan kabahat örgütleriyle gayret yapılmadığı, uyuşturucu imali ve ticaretine, uyuşturucu kaçakçılığına göz yumulduğu ve bunun sonucu olarak da kara paranın aklandığını argüman ederek gerçeklikten uzak, soyut ve mesnetsiz tabirlerle İçişleri Bakanlığımız ve Emniyet Genel Müdürlüğümüz suçlanmaktadır. Öbür taraftan yapılan paylaşım ile Türk Ceza Kanunu’nun 217/A’da ‘Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma’ başlıklı hususunda, ‘Sırf halk ortasında tasa, dehşet yahut panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu tertibi ve genel sıhhati ile ilgili gerçeğe ters bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli biçimde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılır’ halinde düzenleme gereği kullanılan sözlerde cezai sorumluluğunun bulunduğunun kabulü gerekmektedir.”

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik: Söylenen tam da buydu

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün cürüm duyurusu ile ilgili ANKA Haber Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bizim haklılığımızı açığa çıkarıyor. O yasa hususunun, o aparatın; büsbütün siyasilere, tabir özgürlüğüne yönelik olarak kısıtlama manasında uygulanacağını ortaya koymuş oldular. Söylenen tam da buydu. Bizim argümanların haklılığını bütünüyle açığa çıkarmış oluyor bu adım.”

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hata duyurusunu şikâyet edeceğini belirten Çelik, “Siyasileştiler. Kurumların politikleşmesi tarihte görülmüş bir şey değil. Yani bir siyasiyi, ana muhalefet partisi genel liderini; siyasi mülahazalarla şikâyet etme cüretini ortaya koymuş olmaları misyonlarını berbata kullandıklarını açığa çıkarıyor” dedi.

Bozdağ, mahpus 5 kural saymıştı 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ‘Sansür Yasası’nın kelam konusu unsuru ile ilgili şu değerlendirmeyi yapmıştı:

“Özel kasıt aranıyor. Ülkenin iç dış güvenliği, kamu sistemi ve genel sıhhatle ilgili bir husus olacak. Gerçeğe karşıt, palavra, temelsiz bir bilgiyi, ülkenin kamu barışını bozmaya elverişli halde, sokakları hareketlendirmek, halkı ayaklandırmak, kriz, kaos ortamları oluşturmak için yapacaksın ve aleni yapacaksın. Hatanın oluşması için bu beş kaidenin bir ortaya gelmesi gerekecek. Biri bile olmazsa cürüm olmaz.” (ANKA)

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu ile Foggo’dan ‘kara para’ ve ‘metamfetamin’ bildirisi: ‘Breaking Bad Süleyman’ ülkenin çocuklarının zehirlenmesine göz yummuştur!

TIKLAYIN – Emniyet Genel Müdürlüğü, Kılıçdaroğlu hakkında hata duyurusunda bulundu

TIKLAYIN – Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Haramı helali âlâ bilen bir iktidarı bu formda lekeleyemezsin, onu sen aynaya bak kendinde ara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir