Sarıbal: Aleviler hakkında nefret söyleminde bulunan öğretmen ödüllendirildi

Bursa’da Aleviler hakkında nefret telaffuzunda bulunduğu argüman edilen öğretmenin diğer bir okula gönderildiği öğrenildi.

“NEDEN SÜREÇ YAPILMADIĞINI SORDU”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Meclis Genel Kurulu’nda, Ulusal Eğitim Bakanı’na, Bursa’da Aleviler hakkında nefret telaffuzunda bulunduğu argüman edilen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni M.C., hakkında neden süreç yapılmadığını sordu.

“SÜRECİ YÖNETMİYORLAR”

Sarıbal, konuşmasında “Bursa Osmangazi’de Hürriyet Anadolu Lisesinde M.C., öğretmenin biz Alevilere için kullandığı nefret ve insanlık kabahatine dair ortaya çıkmış olan süreci ne yazık ki, ne Valilik ne Ulusal Eğitim Müdürlüğü nede Bakanlık yönetmemektedir” tabirlerini kullandı.

“BAŞKA BİR OKULA GÖNDERİLEREK ÖDÜLLENDİRİLDİ”

Öğretmeni işaret eden Sarıbal, “Söyledikleri motamot şu; ‘Alevi ailelerde, çocuğun kimden olduğu aşikâr değildir. Bir kız ve bir erkek öğrenci ders dışında konuşmaları zinadır’ bu türlü bir öğretmen hala rastgele bir sürece tâbi tutulmadı. Hakkında cürüm duyurusunda bulunduk. Lakin ne yazık ki, bu öğretmen diğer bir okula gönderilerek, şu anda ödüllendirildi” diyerek reaksiyonunu lisana getirdi.

NE OLMUŞTU?

Osmangazi ilçesinde Hürriyet Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni M.C’in; 10-G sınıfında ders esnasında, Alevi inancına, kültürüne yönelik aşağılayıcı ve ayrımcı tabirler kullanarak nefret telaffuzunda bulunduğu öne sürülmüş, olay sınıftaki öğrenci Kardelen Gizir’in durumu ailesine anlatması üzerine ortaya çıkmıştı.

ÖĞRETMEN HAKKINDA KABAHAT DUYURUSUNDA BULUNULDU

Kardelen Gizir’in babası Serkan Gizir ve babaannesi Yazgülü Gizir, öğretmen hakkında kabahat duyurusunda bulunmak üzere Bursa Barosu Başkanlığı’na gitmiş, Av. Kemal Özgür Yetkin’in yazdığı dilekçede öğretmenin, “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Birçok Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belirli değildir. Alevilerin Hz. Ali’yi Hz. Peygamberimizin yerine koyduklarını, birden fazla Alevinin ahlaki açıdan bozuklukları bulunduğunu, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşmasının da zina olduğuna” ait Alevi inancına, kültürüne yönelik aşağılayıcı ve ayrımcı tabirlerle nefret telaffuzunda bulunduğu öne sürülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir