Sebep Deprem mi? Kıbrıs’ta Karaya Vuran Balina Sayısı 7 Oldu

Kahramanmaraş zelzelesi sonrasında İskendurun’da deniz düzeyi yükselmiş ve ilçede kimi mahalleler sular altında kalmıştı. Akdeniz’in başka kıyısı Kıbrıs’ta da balina vefatları gerçekleşti.

Güney Kıbrıs Rum İdaresi Balıkçılık ve Deniz Araştırmaları Dairesi’nden Yiannis Ioannou, dün ve bugün Kıbrıs adasının kuzeyinde kıyıya vuran balinaların zelzeleden etkilenmiş olabileceğini öne sürdü.

Cumhuriyet’te yer alan habere nazaran; Yiannis Ioannou, Perşembe günü dört balinanın karaya vurduğunu, bugün ise altı gagalı balinanın meyyit bulunduğunu söyledi.

Perşembe günü kıyıya vuran dört balinadan üçünün denize geri döndüğünü, kalan birinin ise öldüğünü aktaran Ioannou, ‘Bu hayvanların deniz gürültüsünden etkilenen bir ekolokasyon sistemi var; askeri tatbikatlar, sismik hareketler yahut doğal olarak bölgedeki sarsıntı olabilir’ dedi.

Öte yandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Taşkent Tabiat Parkı Yöneticisi Kemal Basat, dün Kıbrıs’ın kuzey kıyılarına vuran gagalı balina sayısının 7’ye ulaştığını söylemişti.

Kıbrıs Postası’nın aktardığına nazaran Kemal Basat, en son minik bir balina yavrusunun karaya vurduğunu söz ederek, ‘Ekip arkadaşlarımız bölgede işlerinin başında karaya vuran balinalara yardım etmek için suyun içinde ve soğukta özveri ile çalışmaya devam ediyorlar’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir