Şifa Hastanesi’nde insanlık dramı

Gazze’deki Sıhhat Bakanlığı, 8 gün boyunca binlerce kişinin bulunduğu Şifa Hastanesi’ne yalnızca 400 kişilik yemeğin girişine müsaade verildiğini, bu mühlet zarfında da 4’ü prematüre bebek olmak üzere 51 hastanın öldüğünü duyurdu.

Gazze’deki Sıhhat Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail’in kuşattığı Şifa Hastanesi’nde 7 binden fazla insanımız var. İçeri alınmasına müsaade verilen yiyecek ölçüsü yalnızca 400 şahsa yetiyor. Hastanedeki hastalar açlık ve acı çekiyor, yerinden edilenler bir modül ekmek bile bulamıyor.” sözlerine yer verdi.

Binlerce insanın bulunduğu hastaneye 8 gündür zikredilmeyecek ölçüde yiyecek ve su girdiğini belirten Kudra, “Bu mühlet zarfında 4’ü prematüre bebek olmak üzere 51 hasta öldü.” bilgisini paylaştı. İrtibat kaybı nedeniyle Şifa Hastanesi’nin dünyadan büsbütün izole hale geldiğini vurgulayan Kudra, hastanede biriken çöplerin mahsur kalanlar için yeni bir tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Kudra, “İşgal güçleri Şifa Hastanesi’nin altyapısını, su kuyularını ve oksijen ağını tahrip etti. Hastanede bin 500 sıhhat işçisi, yüzlerce hasta ve 7 binden fazla yerinden edilmiş insan vefatla karşı karşıyadır.” değerlendirmesinde bulundu.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal kıymetlerine yönelik daima ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı hücum düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki hücumlarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna nazaran, 7 Ekim’den bu yana 51’i Gazze içerisindeki çatışmalarda 6’sı da Lübnan hududunda olmak üzere 372 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e nazaran, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete nazaran, 7 Ekim’den bu yana İsrail akınlarında Gazze Şeridi’nde 5 bini çocuk ve 3 bin 300’ü bayan olmak üzere 12 bini aşkın kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin taarruzlarında 212 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında birtakım hastaneleri bastı. Taarruzlarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah ortasında 8 Ekim’den bu yana sonda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.

İSRAİL ORDUSU, GECE BOYUNCA GAZZE’NİN BİRÇOK NOKTASINI VURMAYI SÜRDÜRDÜ

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine nazaran, “İşgal uçakları, Han Yunus’ta sivillerin bulunduğu binalara art geriye çok sayıda atak düzenledi. Atakta birçok çocuk 26 Filistinli öldü, onlarca kişi de yaralandı.”

Sivil savunma grupları de basına, bombalanan binalarda çok kişinin cansız vücudunun çıkarıldığını arama kurtarma çalışmalarının da şu ana kadar devam ettiği bilgisini paylaştı.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye nazaran İsrail ordusu, kentin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi’nin etrafına hem havadan hem de karadan topçu ateşiyle hücumlar düzenlendi.

Aynı formda Cibaliye Mülteci Kampı ile El-Megazi Mülteci Kampı’nda bulunan Büyük Cami de İsrail hücumlarının gayesi oldu.

İsrail uçakları ayrıyeten Gazze Şeridi’nin Refah kentinde Ebu Hilal ailesine ilişkin bir konutu gaye aldı.

Yerel kaynaklar İsrail’in gece uzunluğu Gazze’ye hem havadan hem de karadan topçu ateşiyle düzenlediği ataklarda onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir