Son Tazmanya kaplanının kalıntıları 85 yıl sonra dolapta bulundu

85 yıldır kayıp olduğu düşünülen son Tazmanya kaplanının kalıntıları Avustralya’daki bir müzenin dolabında saklanmış olarak bulundu.

Soyu tükenen Tazmanya kaplanlarının sonuncusu olan bir dişi 1936 yılında Hobart Hayvanat Bahçesi’nde ölmüş ve vücudu lokal bir müzeye verilmişti.

Daha sonra kemikleri ve derisi ortadan kaybolan hayvanın akıbeti o vakitten bu yana bilinmiyordu.

Yıllar evvel hayvanın kalıntılarının bağışlandığı Tazmanya Müzesi ve Sanat Galerisi, kaydını bulamayınca kalıntıların yanlışlıkta atılmış olabileceğine kanaat getirmişti.

Fakat yeni bir araştırma son Tazmanya kaplanının kalıntılarının bütün bu vakitler boyunca müzede bir dolabın içinde olduğunu, âlâ koruma edildiğini fakat kayıt altına alınmadığı için unutulup gittiğini gösterdi.

2000 yılında bu çeşidin soyunun tükenişi konusunda bir kitap yazmış olan Tazmanya kaplanı uzmanı Robert Paddle, “Yıllar yılı bir çok müze yöneticisi ve araştırmacı son Tazmanya kaplanının kalıntılarını aradı ancak 1936 yılından kalma bir kalıntının kaydı yoktu. Hayvanın kalıntılarının atıldığına kanaat getirildi” diye anlatıyor.

Fakat yakınlarda Paddle ile müzenin küratörlerinden biri, kayıtlara girmemiş bir taksidermist raporu buldular ve bunun üzerine müzenin elindeki her şey tek tek yine denetim edilmeye başlandı.

Sonunda kayıp son Tazmanya kaplanının kalıntıları, müzenin eğitim kısmındaki bir dolapta bulundu.

Avustralya Yayın Kurumu’nun sorularını yanıtlayan müze yetkilisi Kathryn Medlock’un anlattığına nazaran, kalıntılar onlarca yıl evvel bütün Avustralya’yı dolaşan bir standın kesimi olarak dolaştırılmıştı fakat o sırada müze çalışanları onun son Tazmanya kaplanı olduğunun farkında değildi.

Medlock, “En düzgün durumdaki post bu olduğu için standa alınmıştı. O sırada Tazmanya kaplanının soyunun tükendiği fark edilmemişti, tabiatta hala yaşadıkları düşünülüyordu” dedi.

Tazmanya canavarıyla birebir familyadan olan bu keseli hayvan cinsinin son örneğinin kalıntıları artık Avustralya’da Hobart Müzesi’nde sergileniyor.

Bir vakitler Avustralya’da yaygın bir cins olduğu düşünülen ve Tazmanya kurdu ya da keseli kurt isimleriyle da bilinen Tazmanya kaplanlarının sayısı beşerler ve kıtaya has yabani köpeklerin tesiriyle giderek azaldı.

En son yalnızca Tazmanya adasında kalan Tazmanya kaplanı burada da çok avlanma yüzünden büsbütün tükendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir