Suudi Arabistan: Filistin sorununa adil ve kapsamlı çözüm bulunması hızlandırılmalıdır

Bin Ferhan, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Heyet oturumunda bölgesel ve memleketler arası mevzulara ait konuşma yaptı.

FİLİSTİN’DE İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

Bin Ferhan, konuşmasında, “Orta Doğu’nun güvenliği ve istikrarı için milletlerarası yasal kararlara ve Arap barış teşebbüsüne uygun başşehri Doğu Kudüs 1967 hudutlarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulması formunda Filistin problemine adil ve kapsamlı bir tahlil bulunmasının hızlandırılması gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

Ülkesinin, iki devletli tahlili baltalayan tek taraflı teşebbüsleri kınadığını lisana getiren Bin Ferhan, kelam konusu icraatların derhal ve büsbütün durdurulması davetinde bulundu.

BM GÜVENLİK KURULU’NDA ISLAHAT TALEBİ

Suudi Dışişleri Bakanı Bin Ferhan, BM Güvenlik Kurulu’nda daha adil ve milletlerarası toplumdaki gerçek değişimlere daha uygun olacak biçimde ıslahat davetlerini tekrar ettiklerini belirterek, tüm ülkelere kalkınma ve barış imkanlarının sağlanması gerektiğini vurguladı.

İNSAN HAKLARI

Bin Ferhan, Suudi Arabistan’ın epey kıymetli insan hakları evrakıyla ilgilendiğini, bunların korunması ve güçlendirilmesini hedeflediklerini vurguladı.

Bin Ferhan, Suriye’nin toprak bütünlüğü, istikrarı ve Arap kimliğinin korunmasının mecburî olduğunu, siyasi bir tahlil bulmak üzere uğraş gösteren BM temsilcisine takviye verilmesi gerektiğini kaydetti.

Tüm muhtaçlık sahibi Suriyelilere insani yardımların pürüz olunmaksızın ulaştırılmasının değerini vurgulayan Bin Ferhan, yeni çatışmaların çıkmaması ve ateşkes mutabakatlarının korunması gerektiğini lisana getirdi.

İRAN KOMŞULARIYLA İNANÇ İNŞA ETMELİ

İran’a komşularıyla inanç inşasına ait icraatlarını güçlendirmesi davetinde bulunan Bin Ferhan, Tahran’dan Memleketler arası Atom Gücü Ajansı (UAEA) ile işbirliğini sürdürmesi ve nükleer konusunda üzerine düşeni yerine getirmesini istedi.

Bin Ferhan, memleketler arası toplumdan “terörü himaye eden ideolojiler ihraç eden ülkelere karşı durmalarını” talep etti.

Yemen’deki ateşkese ait Bin Ferhan, ülkesinin ateşkesin uzatılmasını desteklediğini ve 2015’ten bu yana abluka altındaki Taiz kenti yolunun açılmasının mecburî olduğunu ve Yemen Başkanlık Kurulu’na misyonunu yerine getirme imkanı sağlanması gerektiğini vurguladı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir