TKK marketlerinde emirle fiyatı düşen ürünlere yeniden zam geldi

Yurttaş ağır enflasyon altında ezilirken günlük tahliller üretmeye devam eden iktisat idaresinin son tahlili de işe yaramadı. Ağustos ayının başlarında enflasyonla uğraş için Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde (TKK) birçok eserin indirimli satılacağını ve bunların başka marketlerin raf fiyatlarına da yansıyacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni bir kampanya duyurmuştu. İndirim kampanyasının başladığı 15 Ağustos günü Tarım Kredi Kooperatifleri önünde ağır kuyruklar oluşturan yurttaşlar hayal kırıklığı yaşarken eserlerde gözle görülür bir indirime rastlanmamıştı. 

ZAMLI FIRSAT

İndirim kampanyasının üzerinden şimdi bir ay geçmedi fakat Erdoğan’ın o gün indirimli satılacağını söylediği eserlerden sıvı yağ, peçete, makarna, un üzere birçok esere tekrar artırım geldi. 14 Ağustos günü 52 liraya satılan 5 kg un, indirimin başladığı gün 58 liradan 52 liraya düşmüş üzere lanse edilerek satıldı. Ortadan geçen  üç haftada birebir eser bugün 58 lira 90 kuruşa satılıyor. Misal halde 15 Ağustos’ta 54.90 liraya satılan 1 litre zeytinyağı da ortadan geçen üç haftada 58.90 liraya satılmaya başlandı.

Bunların yanı sıra indirim olduğu söylenen gün 49.90 liraya satılan 16’lı 2 katlı tuvalet kâğıdı bugün yüzde 23 artırımla 57.90 liraya satılıyor. 15 Ağustos’ta 33.50 liraya satılan 1 lt ayçiçeği yağı ise bugün yüzde 11 artırımlı ve “Fırsat” etiketi ile 37.30 liraya, 4.5 liraya satılan makarna da yüzde 14 artırımla 5.15 liraya satılıyor. 

STOKLAR ERİTİLDİ

Tarım Kredi Kooperifleri’nin bu artırımları ile temel maliyetler düşürülmeden besin fiyatlarına gelen artışların durmayacağının kanıtlandığını söyleyen Tüketici Dernekleri Federasyonu Lideri Aziz Koçal, “Demek ki depoda ucuza alınmış bir stok vardı ve başka marketleri teşvik etmek için bu stoklar eritildi. Temel bir besin siyasetimiz olmadığı için bu üzere günü kurtarmaya dönük siyasetlerle süreksiz indirimler oluyor ancak sonuçta artırımlar devam ediyor. Zira siz daha yeni elektriğe doğalgaza artırım yaptınız. Akaryakıttan dünya kadar vergi alıyorsunuz? Çiftçi nasıl ucuza üretecek, market nasıl ucuza satacak?” dedi.

Koçal, 15 Ağustos’ta birçok yurttaşın indirimsiz fiyatları paylaştığını hatırlatarak “Gelir az ve masraf her geçen gün artıyor münasebetiyle tüketici de bir müfettiş edasıyla ucuz eser arıyor. Bu oyunları çok yakından görüyor” diye konuştu. Koçali market raflarında eserlerin maliyetlerinin de yazması gerektiğini söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir