Trabzon Doğa Koleji’nin kapısına okulların açılmasına 2 hafta kala kilit!

Doğa Koleji Trabzon şubesinde öğretmen ve veliler, yeni eğitim-öğretim yılı hazırlığı içindeyken, 28 Ağustos günü okul idaresi tarafından toplantıya çağırıldılar. Bu toplantıda kelamlı olarak bildirilen kararla; 1 Eylül itibariyle kurumun kapatılacağını öğrendiler. Okul idaresi kapanma kararına münasebet olarak ise binanın kira maliyetinin artmış olmasını gösterdi.

Arı İnovasyon ve Bilim Eğitim Hizmetleri Anonim Şirketi’ne bağlı kurumda, 2022-2023 eğitim öğretim yılı başlarken 100’ün üzerinde kayıtlı öğrenci ve yaklaşık 60 işçi bulunmaktaydı. Yeni eğitim öğretim yılı için kayıtlarını yaptıran veliler çocukları için yeni okullar aramak zorunda kalırken, önümüzdeki bir yıl için mukavele yapmış olan öğretmenler de açıkta kaldı.

Doğa Koleji Trabzon Şubesi’nin kapanma kararının geçtiğimiz yıl içinde de gündeme geldiğini lakin Tabiat Koleji genel merkezinin daha sonra bu karardan vazgeçtiğini belirten öğretmenler; yeni periyot için mukavelelerin imzalandığını ve hizmet içi eğitimleri tamamlayarak aylar evvel kayıtlarını yaptıran 8. ve 12. Sınıf öğrencilerine ders vermeye başladıklarını belirttiler.

VELİDEN KAYIT FİYATI ALINDI ANCAK ÖĞRETMENLERİN YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI İÇİN İMZALADIKLARI MUKAVELELERİ MEB’E VERİLMEDİ!

Doğa Koleji Trabzon şubesi velilerinden edinilen bilgilere nazaran, öğrenci kayıtları aylar evvel alındı ve ödemeler yapıldı. Öğretmenler de Ağustos ayı ortasında hizmet içi eğitim programını tamamlayarak, okulda mesailerine başlamışlardı.

Kurumun keyfi okul kapatma kararı duyurulduktan sonra öğretmenler; imzaladıkları mukavelelerin resmi bildirim müddeti aşıldığı halde İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğüne teslim edilmediğini öğrendiler. Öbür okullar yeni devir takımlarını tamamladığı için iş bulmakta zorlandıklarını belirten öğretmenler “Bu hayat pahalılığında işsiz kalmamıza göz yumuldu. Kimse nasıl geçineceğimizi düşünmüyor mu? Hepimiz bu okula kelam verdik, önümüzdeki bir yılı kapsayacak formda mukavele imzaladık. Buna nazaran borca girdik. Halbuki mukavelelerimizi bile MEB’e göndermemişler. Bize yapılan bu davranış kabul edilemez. Hakkımızı arayacağız” dedi.

Doğa Koleji Trabzon Şubesi’nin kapatılması kararının yeni eğitim yılına iki hafta kala ve kelamlı olarak duyurulması; Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine açıkça terslik teşkil ediyor. Zira Yönetmeliğe nazaran bu kararın en az üç ay öncesinden velilere, öğretmenlere ve Ulusal Eğitim Bakanlığına yazılı olarak bildirilmesi gerekiyor. Öte yandan yazılı bildirimde bulunulmuş olsa bile okulların yeni eğitim öğretim yılı başlarken kapatılması yöntemsiz olarak tanımlanıyor. Bu halde kapatılan bir okulun kurucusunun beş yıl boyunca öbür bir eğitim kurumu açması ve işletmesi yasak. Halbuki Tabiat Kolejlerinin neredeyse tamamı, Trabzon şubesinin de sahibi olan Arı İnovasyon ve Bilim Eğitim Hizmetleri Anonim Şirketi’ne ilişkin. Özcesi açıkça yöntemsiz olan kapatma süreci, ilgili şirketin öbür Tabiat Kolejlerini de yönetemez hale gelmesine yol açabilecek.

Doğa Koleji yetkililerince Ağustos ayında duyurulan kapatma kararının münasebeti, okul binasının kirasının artmış olması olarak gösterilmişti. Meğer mahallî basına yansıyan bir habere nazaran; Tabiat Kolejlerinin sahibi olan Arı İnovasyon ve Bilim Eğitim Hizmetleri Anonim Şirketi, Trabzon’daki okulun bina sahibine daha Ocak ayı başında kira mukavelesini feshettiklerini bir ihtarname ile bildirmiş. Ocak ayı başında kendileri tarafından yapılan kira feshine karşın yeni öğrenci kayıtlarının neden alındığı, öğretmen kontratlarının neden yenilendiği, durumun ilgililere neden bildirilmediği ise merak konusu…

Kapatma kararının öğretmen ve velilere duyurulmasından çabucak sonra bir veli ihbarı üzerine mevzuyu araştırmak için derhal Trabzon’a gittiklerini belirten Birlik Sendikası Öğretmen Temsilcisi Nihan Soycan, Ortada bir rezalet var. Okul kapanma sürecinin nasıl gerçekleşebileceği 5580 sayılı kanunda ve Yönetmelikte yazılıdır. İçinde kayıtlı öğrencisi, öğretmeni, işçisi olan bir okul, eğitim öğretim devrinin başında işverenin keyfi o denli istedi diye kapatılamaz. Tabiat Kolejleri yöneticilerinin, Birlik Sendikası’nın hususa müdahil olmasını önlemeye yönelik tüm teşebbüslerine karşın edindiğimiz bilgilere nazaran öğretmen kontratları Eylül 2023 tarihine kadar yenilenmiş ama imzalanan mukaveleler zarurî olduğu halde ne öğretmene teslim edilmiş ne de Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bildirilmiş.

Kurum yönetimi ile görüşmeye gittiğimizde eşyalar dahi işlerini kaybeden işçiye toplatılıyordu. Eşyaları toplamayı reddeden birtakım çalışanların haksız bir biçimde derhal işten çıkarıldığını öğrendik. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na sormak istiyoruz; Tabiat Koleji idaresinin artık süreklileşen tüm hukuksuz uygulamalarına, emekçi düşmanı tavrına daha ne kadar göz yumulacak?” diye sordu.

Trabzon Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer İnan ile Birlik Sendikası ismine görüştüklerini belirten Nihan Soycan, “31 Ağustos günü öğlenden sonra Trabzon vilayet ulusal eğitim müdürü ile yaptığımız görüşme sırasında; okulun kapanacağı hala vilayet ulusal eğitim müdürlüğüne bildirilmemişti. Öğretmen kontratlarının de kendilerine gönderilmemiş olduğu teyit edildi. 1 Eylül’de Ulusal Eğitim Bakanlığı özel öğretim kurumları genel müdürlüğü ile elde ettiğimiz dataları paylaştık.

Kurum yönetiminden genel müdürlüğe kadar tüm yönetimsel silsile, bu mevzunun takipçisi olduğumuzu biliyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na şikâyet dilekçemizi teslim ettik. Öğretmenlerin de Ortahisar İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğüne şikayet dilekçeleri verdiklerini öğrendik. Böylelikle idari Soruşturma süreci başlamış oldu” dedi.

ÖĞRETMENLERE PALAVRA BEYANLI MUKAVELE İMZALATMAK İSTEDİLER

Trabzon Tabiat Koleji’nde yeni eğitim öğretim yılı için kayıt yaptıran veliler çocukları için diğer okullarda boş kontenjan aramaya devam ederken; öğretmenler de okula çağrılarak ilişiklerini kesmek için fesih bildirimi imzalatılmak istendi. Öğretmenlerin önüne koyulan fesih bildiriminde gerçeğe alışılmamış olarak “kayıtlı öğrenci kalmaması nedeniyle” kurumun kapatıldığı, bu nedenle öğretmenlerin istihdam fazlası haline geldiği öne sürüldü.

Usule karşıt kapanma ile halihazırda mağdur olduklarını tabir eden öğretmenler, fesih bildiriminde yer alan gerçeğe karşıt beyanın altına imza atmayacaklarını söyleyerek tıpkı gün Ortahisar İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verdiler.

DOĞA KOLEJİ’NDE DAHA EVVEL NE OLMUŞTU?

Kültür Dershanesi’nde öğretmen olarak meslek hayatına başlayan Fethi Şimşek, kısa müddet sonra bu dershanenin ortağı oldu. “Öğretmenliktense işletmeciliğe daha çok ilgim vardı” diyen Fethi Şimşek sırasıyla Fatih Dershanesi, English Time Lisan Okulları üzere yerlerde işletmecilik yaptıktan sonra 2001 yılında Orhan Özbey ile Edutime Özel Öğretim Ltd. Şti. ismiyle bir eğitim kurumu açtı. 2002’de Beykoz’daki FKM Kolejini satın alan eğitim kurumu, Aralık 2005’te Tabiat Eğitim Kurumları Ltd. Şti. ismini aldı. 10 yıl üzere kısa bir müddette 29’u İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde 52 okul sayısına ulaşan Tabiat Koleji’nin o tarihlerde 21 bin öğrencisi ve 3 bin öğretmeni vardı.

“AKP OLMASA BUGÜN BURADA OLAMAZDIK…”

2011 yılında Turkven isimli yatırım fonunun aracılığıyla milletlerarası yatırımcılar payların yarısından fazlasını satın alarak Tabiat Koleji’nde hissedar oldu. Burada Turkven’e de bir parantez açmakta yarar var. 2000 yılında kurulan özel bir sermaye şirketi olan Turkven, danışmanlığını yaptığı yabancı yatırımcıları Türkiye’de büyümeyi hedefleyen şirketlerle yönlendiriyor. Şirket CEO’su Seymur Tarı verdiği bir röportajda “AKP olmasa bugün burada olmazdık” diyerek Türkiye’ye yabancı sermaye girişinin önünün kimler tarafından açıldığını da ortaya koymuş oldu.

Söz konusu paydaşlıktan sonra üniversite açmak için YÖK’e müracaatta bulunan Tabiat Koleji, 2013 yılında anaokulundan liseye farklı kademelerde eğitim veren Doğuş Eğitim Kurumları’nı satın aldı. Anaokulu ve kolejlerin ismi değiştirilerek Tabiat Koleji bünyesine katılırken Doğuş Üniversitesi ismiyle üniversite alanına da giriş yaptı.

Fethi Şimşek Tabiat Küme ismi altında bir yapılanma ile medya, bağlantıya, demir-çelik, inşaat, besin üzere birçok farklı alanda yatırım yaptığı da biliniyor.

AKP-CEMAAT HENGAMESİ VE SAÇAKLIOĞLU

2016 yılına kadar faaliyetlerine devam eden Tabiat Koleji, açtığı yeni kampüslerle öğrenci sayısını katlamaya ve özel okul alanında monopolleşmeye devam etti. 2016 yılında darbe teşebbüsü sonrası birçok özel okul cemaat kontağı sebebiyle kapatılıp, okullar devlet bünyesine geçirilerek büyük oranda imam hatip okulu olarak devam etmeleri sağlandı. Bu süreçte Tabiat Koleji’nin yerleşkelerinin de kapısına kilit vurulduğu biliniyor. Lakin eğitimde özelleştirmenin önünü alabildiğine açan AKP iktidarının bu büyüklükteki bir yapıyı devletleştirmesi, görece varsıl ve seküler ailelerin çocuklarının okuduğu okulları imam hatip okuluna dönüştürmesi pek de mümkün değildi.

Bir gece operasyonu ile Türkiye’nin en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan Metal Yapı Konut’un sahibi Ömer Saçaklıoğlu’na sabaha karşı banka açtırılarak satıldı. Satış bedelinin bir kısmı peşin olarak ödenirken kalan kısmı içinde kredilendirme yapıldı. Ömer Saçaklıoğlu’nun daha sonra misyonundan istifa eden AKP’li Belediye Lideri Kadir Topbaş’ın cemaat irtibatlı damadı Ömer Faruk Kavurmacı ile iştirakinin bulunduğu da biliniyor.

Satışın gerçekleştiği tarihlerde Tabiat Koleji’nin Türkiye genelinde 106 yerleşkesi, 8 bin öğretmeni, 11 bin çalışanı ve 70 bin öğrencisi bulunuyordu. Periyot süreçlerinin akabinde her yıl 100 milyon , beşyıl içinde500milyon,beşyıliçinde500milyon yatırım yaparak okulların büyüyeceği belirtilen Tabiat Koleji franchise adabı ile yeni yerleşkeler açmaya devam etti.

DOĞA’DA KRİZ VE İTÜ-MEB İŞ BİRLİĞİ

Yıllık cirosu 1 milyar 350 milyon olan Tabiat Koleji’nde 2019 yılına gelinmesiyle bir arada ufak çaplı maaş ödeme krizleri yaşanmaya başlanmıştı. Yaz aylarından itibaren banka kredileri, SGK primleri, öğretmen maaşları, yemek ve güvenlik şirketlerinin fiyatları, elektrik, su üzere işletme masrafları de başta olmak üzere birçok kalemde ödeme yapılmadığı kamuoyuna yansıdı. Kurumun bir satış sürecinde olduğu ve satış sürecinin tamamlanması ile problemlerin acilen çözüleceği yetkili ağızlardan tekraren duyurulmasına ve satış sürecinde birçok farklı kurumun ismi geçmesine karşın satış bir türlü gerçekleşmedi.

Veli hareketleri ve öğretmen boykotu ile gündemi uzunca müddet meşgul eden Tabiat Koleji krizinde MEB en başından beri sorumluluk almaktan kaçınarak veli ve öğretmen şikayetlerini görmezden geldi. MEB’in eğitim siyasetlerinin ve özel eğitim veren kurumların sorgulanmaya başlanması sonrasında devletin üst kademeleri, cumhurbaşkanı danışmanları da olmak üzere, devreye girmesiyle Tabiat Koleji’nin İTÜ’ye devredilmesiyle ilgili sürecin olumlu ilerlediği 18 Aralık 2020 tarihinde vakfın resmi Twitter hesabından duyuruldu. 30 Aralık’ta ise İTÜ resmi bir açıklama yayınlayarak bölüm sürecinin resmileştiğini açıkladı.

Diğer taraftan İTÜ’nün yıllık gelirinin 66 milyon lira olduğu biliniyor. Periyot kontratının imzalandığı tarihte Tabiat Koleji’nin öğretmen maaşları, çeşitli bankalardan alınan krediler, işletme kira ve sarfiyat kalemleri olmak üzere yaklaşık borcunun 1.5 milyar lira olduğu iddia ediliyordu. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank ve Garanti BBVA birlikte masaya oturarak borçların kredilendirilmesi sağlandı, Saçaklıoğlu’na ilişkin birtakım paylar de devlete devredildi. İki yıl boyunca kuruma ilişkin hiçbir ödemeyi yapmadığı üzere kayıtlardan gelen fiyatları de betona gömen Ömer Saçaklıoğlu’nu kurtarma operasyonu tamamlanmış oldu.

Doğa Koleji ile İTÜ’nün kurumsal yapıları birleştirilmeden 1989’da kurulan ve asıl emelini ‘’Türkiye’deki elektronik sanayii kuruluşlarının ileri teknolojilere erişmede güç birliği yapmalarına ön ayak olmak‘’ olarak tanımladığı İTÜ-ETA Vakfı ile birleştirildi. Vakfın hedefleri ortasında eğitim ile ilgili bir husus olmamasına karşın Tabiat Koleji’nin evresinden evvel bir kararla “Eğitim merkezleri, okullar açmak ve işletmek, eğitim öğretim alanını kısmen yahut büsbütün finanse etmek” üzere hususlar eklenerek evre sürecinin kılıfı da hazırlanmış oldu.

Devir sürecinin resmi olarak tamamlanmasının akabinde kurum İTÜ ETA VAKFI TABİAT KOLEJİ ismi ile eğitim-öğretime devam etti. Lakin kurumun ticari sahipliği, vakfın iştiraklerinden Arı İnovasyon ve Bilim Eğitim Hizmetleri Anonim Şirketi’ne devredildi. Bu şirketin idaresi ise 2022 yılı Şubat ayında İTÜ ile yapılan bir kontrat ile Bilgi Üniversitesinin de sahibi olan Can Holdinge devredildi.

Birlik Sendikası Öğretmen Temsilcisi Nihan Soycan “Bu hayat pahalılığında öğretmenlerin ve öbür okul çalışanının gelecek planları işverenin iki dudağı ortasından çıkacak bir kelama bağlı olmamalı. Kaldı ki kurumu apansızın kapatmış olmaları yetmezmiş üzere öğretmenlerin kıdem tazminatları ile bakiye müddet alacaklarını hala daha ödemediler. Daha evvel Tabiat Koleji işverenlerini tekraren uyarmamıza karşın, bu kurumda hala eğitim işçilerini yok sayan uygulamalara devam ediliyor.

2019 yılında Tabiat Koleji öğretmen boykotundan almaları gereken bir ders var. Öğretmenler artık bu uygulamalara göz yummuyor. Biz MEB yetkilileri ile görüşürken yalnızca Trabzon Şubesi’ndeki öğretmenler ismine değil, tüm Tabiat Koleji öğretmenleri ismine dertlerimizi tabir ettik. Ülkenin en büyük özel okul zincirlerinden birinde yaşananlar, Türkiye’de özel okulların güvencesizliğini de açıkça ortaya koyuyor. Tüm özel okullarda sıkı kontrol istiyoruz. Tabiat Koleji öğretmenlerinin tamamını sendikamızla irtibata geçmeye, birlik olmaya davet ediyoruz. Bu uygulamalar derhal son bulmalıdır” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir