Vücut direnci için suyu ihmal etmeyin

İSTANBUL (İGFA) – Kış aylarında kâfi sıvı alımının sağlanması, sıhhat için epeyce değerli.

Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, suyun bedeni gerçek biçimde hidrate etmesinin, bağışıklık sisteminin aktif çalışmasını desteklediğini belirtti.

Kış aylarında grip ve soğuk algınlığı üzere hastalıklar daha sık görüldüğünden, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi büyük kıymet taşıdığına dikkati çeken Kürüm, “Yeterli sıvı alımı, birebir vakitte bedenin detoksifikasyon sürecini hızlandırır ve mukus zarlarını nemli fiyat. Bu durum, virüslerin teneffüs yoluyla bedene girmesini önleyebilir. Kâfi ölçüde su tüketmek, metabolizmanın verimli çalışmasına katkı sağlar ve güç düzeylerini korur, bu da kilo idaresi açısından da faydalıdır” dedi.

“SARIMSAK VE ZENCEFİL SOFRANIZDAN EKSİK OLMASIN”

Kış aylarında su içmenin yanı sıra virüslerden korunmak için beslenmenin de değerini vurgulayan Orçun Kürüm, “Günlük diyetinizde istikrarlı bir biçimde protein bakımından güçlü yumurta, baklagiller, süt eserlerine yer vermek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Tabağınızda renkli zerzevat ve meyvelere yer açarak, vitamin ve mineral açısından varlıklı, antioksidan içerikli seçimlerle bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Bilhassa C vitamini turunçgiller, kırmızı biber, çilek, E vitamini badem, fındık ve beden için gerekli çinkoyu kabak çekirdeğiyle yoğurt içeren besinleri tüketerek alabilirsiniz.” dedi.

Antiinflamatuvar özellikleri olan sarımsak ve zencefili yemeklerden eksik etmemek gerektiğini belirten Kürüm, hastalıkların ağır olduğu bu periyotta ek destek olarak D vitamini, probiyotik ve propolisin sistemli kullanmasının bağışıklığı güçlendirmeye takviye olduğunu tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir