AB yetkilisi Simson: Doğal gaz tedariki tarihi bir fırsat

Başkent Cezayir’de düzenlenen 2. Cezayir-Avrupa Birliği Güç Forumu’nun açılışında konuşan Simson, AB ülkelerinin Rusya’dan gelen doğal gaza bağımlılıklarını yüzde 41’de yüzde 7,5’e düşürdüklerini tabir etti. Simson, “Avrupa’nın sağlam ortağı Cezayir’in doğal gaz tedariki tarihi bir fırsat olarak görülebilir” dedi.

Cezayir Güç Bakanı Muhammed Arkab ise Avrupa ile doğal gaz tedarikinin ötesine geçen bağlar kurmak istediklerini söz etti.

Arkab, Cezayir ve AB ortasındaki güç iştirakinin yenilenebilir güç, hidrojen gücünün geliştirilmesi, teknoloji ve bilgi transferi alanlarına taşınmasını istek ettiklerini kaydetti.

Cezayir ile AB ortasındaki güç diyaloğunun dördüncü üst seviye yıllık toplantısı da dün Güç ve Maden Bakanı Arkab ile AB Güç Komitesi Komiseri Simson başkanlığında yapılmıştı.

Cezayir, İtalya’nın Sicilya Adası’nı Tunus üzerinden Cezayir’e bağlayan ve yıllık azamî 32 milyar metreküp taşıma kapasitesine sahip Trans-Mediterranean boru sınırıyla İtalya’ya doğal gaz sağlıyor.

Cezayir’den İspanya’ya uzanan Medgaz boru sınırının yıllık kapasitesinin ise yaklaşık 10 milyar metreküp olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir