Fransa’dan ‘Zorla çalıştırın’ talimatı: Karşı çıkana hapis cezası!

Ulusal Mecliste konuşan Başbakan Elisabeth Borne, Esso-Exxonmobil ile iki emekçi sendikasının ortasında dün imzalanan muahedeye atıfta bulunarak, buna karşın sendikaların bir kısmının greve devam etmek istediğini belirtti.

Borne, ilgili yerlerdeki valilere Esso-Exxonmobil’in depolarının işletilmesi için gerekli işçinin zorla çalıştırılmasını kapsayan prosedürü başlatması talimatı verdiğini tabir etti.

AKARYAKIT GREVİNDE “ZORLA ÇALIŞTIRMA” TALİMATI: KARŞI ÇIKANA MAHPUS CEZASI!

Söz konusu prosedür kapsamında, “kamu hizmetinin devamlılığını yahut toplumun gereksinimlerini önemli formda baltalayan bir grev durumunda”, çalışanlar işe dönmeye zorlanabilir. Buna karşı çıkan personellere ise, 6 aya kadar mahpus ve 10 bin avro para cezası uygulanabilir.

Fransa’da TotalEnergies’e ilişkin 6 rafinerinin 3’ünde, ülkenin en büyük personel sendikası CGT’nin geçen ay sonunda, işe alımların durdurulmasını protesto etmek ve maaşlarda yüzde 10 artış talebiyle gittiği greve, Amerikan petrol şirketi Esso-ExxonMobil’in iki rafinerisinin çalışanları da katılmıştı.

Grevlerin yayılması üzerine ülkede akaryakıt istasyonlarının kıymetli bir kısmında akaryakıt ıstırabı başladı. Birçok yerde uzun akaryakıt kuyrukları görüldü. Hükümet sendikalara, şirketlerle uzlaşma yoluna gitmesi konusunda davet yapmış aksi durumda yaptırıma gitme tehdidinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir