ABD’den Pasifik’te savaş hazırlığı: Her türlü olasılığa hazırız

Oramiral Aquilino, Hint-Pasifik Bölgesi Güvenlik İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Başmuavini Jadidiah Royal ve ABD’nin Kore Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Paul LaCamera ile Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde, Pasifik bölgesindeki güvenlik sınamaları üzerine bir oturumda konuştu.

ABD’li Kumandan, Çin ile çatışmayı körüklemeden Pekin’i caydırmak üzere çalışmak gerektiğini tabir ederek bölgede muhtemel bir çatışmaya karşı her gün “daha büyük bir aciliyet hissiyle” hareket etmenin kıymetini vurguladı.

Pasifik’te savaşın kapıda olmadığını ve kaçınılmaz da olmadığını söyleyen Aquilino, “Ancak bu on yıl riskin arttığı bir periyottur. Geçmişteki başarılarımıza yaslanıp barışçıl bir geleceği teminat altına alamayız.” dedi.

Aquilino, bölgede ortaya çıkan güvenlik problemlerinin son 80 yılda kurallara dayalı milletlerarası nizamın sağladığı “barış ve refahı tehdit ettiğini” savundu.

Çin’in hipersonik silah kabiliyetine karşı ne tıp önlemler aldıklarına ait soruları kapalı oturumda yanıtlamak istediğini belirten Aquilino, Çin’in ileri teknoloji kabiliyetlerini geliştirme ve üretme suratının “kaygı verici” olduğunu lisana getirdi.

– Tayvan sorusuna “Her türlü olasılığa hazırız” yanıtı

Çin’in 2027’de Tayvan’ı ilhak edip edemeyeceğine yönelik bir soruya karşılık veren Aquilino, 2027’nin, Çin Devlet Lideri Şi Cinping tarafından ima edildiğini söyledi.

Amiral, “Benim için takvimin ne olduğunun değeri yok. Bakan bana bugün bu vazifesi vermiş, ben savaşı önlemekle ve olur da bunda başarısız olursak savaşıp kazanmakla yükümlüyüm.” dedi.

Pekin’in Tayvan’a yönelik mümkün bir askeri harekatına karşı INDO-PACOM’un masaya ne koyabileceği sorusuna ise Aquilino, “ABD ordusu her türlü olasılığa hazır.” cevabını verdi.

Müsteşar Yardımcısı Başmuavini Royal ise Tayvan’a, Çin’in teşkil ettiği tehdidi tespit etmesi için her türlü dayanağı verdiklerini söyledi.

Royal, bu bağlamda istihbarat, müşahede, keşif komuta ve denetim kabiliyetlerinin kritik rol oynadığını, ABD’nin bu kabiliyetleri sağlama tarafında çalışma yaptığını bildirdi.

ABD’li bürokrat, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Pekin ziyaretine yönelik sorulara net cevap vermedi.

Avrupa’nın bilhassa de NATO stratejik konsepti kapsamında Hint-Pasifik bölgesine yönelik ABD ile ortak anlayışa sahip olduğunu ve Fransa’nın son vakitlerde Pasifik bölgesine savaş gemisi gönderdiğini söz eden Royal, Macron’un Pekin ziyaretini yorumlamamaya çalıştı.

Bunun üzerine temsilcilerden birinin “Makron’un yaptığı şey bencil ve bireyci üzere görünüyor ve bu, şu etapta olup bitenlerin faydasına değil. Siz onu mu savunuyorsunuz?” sorusunu yöneltmesi üzerine Royal, Fransa önderini savunmaya çalışmadığını, yalnızca Avrupa ve NATO’nun Çin konusunda ABD ile tıpkı bakış açısına sahip olduğunu ve Fransa’nın da bu yapıların bir kesimi olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir