Banka promosyonu alanlar dikkat! ‘Paranın iadesi istenebilir’

Maaş hesabının yahut emekli maaşının öteki bir bankaya taşınması sonucu vatandaşların promosyona hak kazanmasıyla ilgili dikkat edilmesi gereken kıymetli bir nokta bulunduğunu tabir eden Avukat Özge Çelik, “Promosyon veren bankaların 2022 yılı için tekliflerini güncelledi. Kamu ve özel bankaların promosyon ödemelerinde farklılıklar yaşanırken vatandaşlar kendileri için en cazip teklifi sunan kurumdan yana tercih kullanıyorlar. Lakin promosyonların yükselmesi ile birkaç konuya dikkat edilmesi gerekliliğinin kıymeti de arttı” dedi.

Hesabın taşınması sırasında, hesabın taşındığı banka ile yapılan promosyon kurallarını düzenleyen muahedenin kesinlikle titizlikle incelenmesi gerektiğini açıklayan Özge Çelik, “Çünkü hesabını taşıyan banka müşterisinin vefatı halinde, mukavele koşulları gereğince incelenmeden imza altına alınmış ise, kontratta ‘bankaca ödenen promosyonun, banka tarafından iadesinin istenebileceğine’ dair karar bulunabiliyor. Vatandaşlarımız bu bahiste dikkatli olmalıdır. İmzaladıkları mukavelelerde bu tarafta bir düzenleme bulunmuyor ise, ilgili kontrata kesinlikle ‘Banka; müşterinin mevti halinde, mirasçılarından yada maaşını veren kurumdan “Promosyonun iadesi” talebinde bulunmayacaktır’ vb. hallerde kararlar ekleterek kendilerini müdafaa altına almaları gerekmektedir” tabirlerini kullandı.

“İŞVERENLER DE PROMOSYON KONTRATLARINA DİKKAT ETMELİ”

Çelik, “İşverenlerin de çalışanları nezdinde bankalar ile muahedeler yaptığını görüyoruz. Burada ise emekçinin iş değiştirmesi ve vefatı üzere konuların, patronlar tarafından promosyon kontratında lehe olacak formda düzenlenmesi patron açısından kıymet arz etmektedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir