Abdullah Gül: Afetle mücadelede devlet ve millet seferberlik içinde

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerin merkez üssü Maraş’ı ziyaret etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Afetle Uğraş Uyum Merkezi’ni ziyaret eden Gül, yetkililerden bilgi aldı, gruplara çalışmalarından ötürü teşekkür etti.

Depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yararlananlara acil şifa dileyen Gül, yaşananları gözyaşı ve ıstırapla takip ettiğini söyledi.

Kurtarma çalışmalarına pürüz teşkil etmemek ismine geçmiş olsun ve taziye dileklerini iletmek üzere bugün Maraş’ta olduğunu lisana getiren Gül, “Şüphesiz ki büyük bir felaketle karşı karşıya kaldık. Canlarımız gitti, çok yara aldık. Bu yaralarımızı daima birlikte vakitle saracağız. Burada, bugün böylesi bir afetle uğraşta devlet ve milletin seferberlik içinde gayret gösterdiğine müşahede ettim” diye konuştu.

Türkiye’nin sarsıntı gerçeğinin üzerine yapılandırılması gerektiğini belirten Gül, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Devlet kurumlarımızla, yapı dalındaki tüm paydaşlarla, bilim adamlarımızla bu gayeye ulaşmak için birlikte gayret sarfetmeliyiz. Sarsıntıya hazırlıklı olma kültürünü ve şuurunu zirveden tırnağa benimsemeli ve benimsetmeliyiz. Bunu artık yapmazsak ne vakit yapacağız? Bundan sonra kurumları ve kuralları sağlamlaştırmamız ve gerekli kontrolleri uygulatmamız kural. Daha sağlam bir geleceği fakat birlikte bu türlü inşa edebiliriz.”

Gül’e ziyarette Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun ile AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Becerikli Ünal da eşlik etti.

Gül, daha sonra kent merkezi ve Pazarcık ilçesindeki konteyner ve çadır kentleri ziyaret etti, depremzedelere geçmiş olsun dileklerini iletti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir