Limandan ayrıldı! Ro-Ro seferi ile Rusya’ya ilk ihracat

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından rıhtım uzunluğu ve derinliği açısından yüksek tonajlı gemilerin girişine elverişsiz olması nedeniyle bakıma alınarak büyütülen Ünye Limanı, yapılan kapsamlı çalışmaların akabinde yüksek tonaja sahip olan ve TIR nakliyatı üzere tekerlekli vasıtaları taşıyan Ro-Ro gemilerine hizmet vermeye başladı. Ünye Limanı’nda yapılan büyütme ve kapasite artışı sonrası Rusya’ya gerçekleşecek olan birinci Ro-Ro ihracatı öncesi merasim düzenlendi.

‘BURAYI BİR LOJİSTİK MERKEZİ YAPACAĞIZ’

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Lideri Mehmet Hilmi Güler, Ordu’nun 30 Eylül gününü asla unutmayacağını söyledi. Birinci Ro-Ro seferi ile Ünye Limanı’nın hem Karadeniz’in hem de Türkiye’nin önder limanlarından bir tanesi olacağına dikkat çeken Güler, “Burada artık kasa kasa değil TIR TIR yükleyeceğimiz Ro-Ro seferlerinin birincisini gerçekleştiriyoruz. Artık TIR’ları boşaltmadan Ro-Ro gemilerine yükleyip istenilen amaca göndereceğiz. Amaç bugün Rusya. Başkan Amiral gemisi yükünü alarak Rusya’ya hareket edecek. Bu liman inşallah hem Karadeniz’in hem de Türkiye’nin önderi olacak. Tıpkı vakitte muştusunu verdiğimiz yol, bu damar Akdeniz ile Karadeniz ile birleştiren en kısa yol. Hem Trabzon’dan giden hem de Samsun’dan giden yoldan daha kısa. Birinden 2,5 saat başkasından 5 saat kazanıyoruz. Buranın yıllık kapasitesi 10 bin TIR olacak. Biz ayrıyeten buraya 80 dönümlük bir TIR alanı da oluşturduk. Birebir anda 110 TIR yüklenebilecek. Burayı bir lojistik merkezi yapacağız. Burası yalnızca Ünye için değil, Tokat’ın, Sivas’ın, Kayseri’nin limanı olacak. Zira bir tarafta Ünye bir tarafta Mersin ortadaki 41 vilayetin ithalat ve ihracatı ya Ünye’den ya Mersin’den olacak. Bu çok değerli bir şey” diye konuştu.

‘ÜNYE LİMANI’NI DAHA DA BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Ünye Limanı’nın kapasitesini arttıracaklarını ve dünya çapında önder bir liman yapma amacı içinde olduklarını aktaran Güler, “1 milyon 500 bin ton olan kapasiteyi 15 milyon tona çıkardık. Bu limanı daha da genişleteceğiz. 4 bin 500 metrekare olan liman proje alanını 600 bin metrekareye çıkaracağız. Hasebiyle bu proje yalnızca Ordu’nun değil birebir vakitte Türkiye’nin de dünya çapında önder limanlarından biri olacak. Farklı bir söz ile biz buradan Harika Lig’e değil dünya ligine çıkıyoruz. Biz burada Ro-Ro’dan sonra konteyner yüklemesi yapacağız. Dünyanın en büyük fındık üreticisi Ordu. Ordu dünyanın en çok fındığını üretecek lakin fındığını denizden taşıyamayacak. Bu olacak iş değil. Bir tek Ordu’dan fındık denizden taşınmıyor. Biz bunu da gerçekleştireceğiz” halinde konuştu.

‘BURADA AKDENİZ’İ KARADENİZ’E BİRLEŞTİREN BÜYÜK BİR KANAL GERÇEKLEŞMİŞ OLUYOR’

Akdeniz-Karadeniz yolunun da muştusunu veren Güler, “Ünye-Akkuş-Niksar yolunun muştusunu vermek istiyorum, ihalesi bitmek üzere. Artık Türkiye, yeni bir Akdeniz-Karadeniz damarını, arterini kazanmış olacak. Bu yıllardır bir seçim vaadi olarak söylenir geçilirdi. Biz sözümüzde durduk. Cumhurbaşkanımız kelamının eri olarak, bugün o kelamı de yeri getirerek artık gerçekleşiyor. Biz burada 30 Eylül gününü unutmayacağız. Zira burada Akdeniz’i Karadeniz’e birleştiren büyük bir kanal gerçekleşmiş oluyor. Bunlar kelam ile ‘cek’, ‘cak’larla uğraşan beşerler değiliz. Bugün de çok kıymetli bir şeyi daha başardık. Ünye Limanı’nda daha evvelden çimento, bentonit yüklenirdi. Giren, çıkan muhakkak olmazdı. Biz buraya, malımıza sahip çıktık. 33 yıldır 150 metrelik limana biz 130 metre daha ekleyerek 280 metreye çıkardık. Bu ne demek oluyor. Daha evvelce tek gemi yanaşıyordu ve öbür gemiler sırasını açıkta bekliyordu. Bu hem masraf hem de vakit kaybıydı. Biz bunun önüne geçtik. Çok hoş tam teşekküllü bir liman haline getirdik” sözlerinde bulundu.

‘HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM’

AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca ise, Hilmi Güler’in birincilere imza attığını belirterek, “Gerçekten yalnızca Ünye, Ordu değil tüm bölgeyi, Karadeniz’i, Türkiye’mizi ilgilendiren benzersiz bir başlangıç. Uzun vaktin bir birincisi gerçekleşiyor. Güzel olmasını diliyorum. Değerli Büyükşehir Belediye Liderimizin belirlediği çok hoş bir yatırım organize edilmiş ve artık birinci yükleme merasimin de bir ortadayız. Hiçbir muvaffakiyet tesadüf değildir” tabirlerini kullandı.

‘ORDU’NUN İKTİSADINA ÇOK BÜYÜK KATKIDA BULUNACAĞIZ’

İlk Ro-Ro seferini gerçekleştirecek olan Önder gemisi CEO’su Yaşar Şanlıtürk de “Bugün burada birinci olarak Ro-Ro nakliyatını yapmaktan gurur duyuyorum. Yapmış olduğumuz Ro-Ro nakliyatı ile birlikte Ordu’nun iktisadına çok büyük katkıda bulunacağız. Sayın Büyükşehir Belediye Liderimiz Dr. Mehmet Hilmi Güler ile bu bahis ile ilgili birinci konuşmamız İstanbul’da olmuştu. Bizim sıkıntımız ülkemizin iktisadına hizmet etmek. Ülke varsa biz de varız. Şayet ülkelerde limanlar uygun çalışıyorsa o ülkeler kesinlikle kalkınmışlardır. Etrafımızda bulunmuş olan Trabzon, Samsun limanın bugün iktisada çok büyük katkısı vardır. Bu katkı neden bir Ordu’da olmasın. Sayın bakanımızla bir arada görüştüğümüzde bana iskele uzunluğunun büyütüleceğini söylemişti. Bu çalışmanın Ordu için iyi olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların akabinde zerzevat ve meyveleri Rusya’ya götürecek olan Ro-Ro gemisi yapılan dua sonrasında kesilen kurdele ile TIR’lar gemiye yüklendi. Limandan ayrılan geminin 1,5 gün sonra Rusya’ya ulaşması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir