AYM karar verdi! Pandemide kesilen idari para cezaları iade edilecek

Anayasa Mahkemesi kıymetli bir karara imza attı. Koronavirüs pandemisi devrinde kesilen maske takma zaruriliği ve öteki yasaklara ait kesilen idari para cezaları iade edilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran, AYM’ye itirazda bulunan İzmir 4. Yönetim Mahkemesi, Covid-19 pandemi periyodunda uygulanan idari para cezalarının iade edilemeyeceğine ait kuralı Anayasa Mahkemesi tarafından iptal ettirdi.

Böylece Covid-19 devrinde kesilen idari para cezalarını ödeyenler ödedikleri fiyatları geri iade alacak.

İŞTE HÜKÜM

Anayasa Mahkemesi 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Kimi Kanun ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un süreksiz 4. hususunun ikinci cümlesinde yer alan “…tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez.” ibaresinin Anayasa’ya ters olduğuna ve İPTALİNE oyçokluğyula karar verdi.

CEZALAR İPTAL OLMUŞTU

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı tarafından hazırlanan tahsilat genel bildirileri, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve maske başta olmak üzere salgının yayılmasını önlemek emeliyle alınan önlemlere uyulmaması nedeniyle 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri ortasında verilen para cezaları silinmişti.

İdari para cezasını ödemeyenler için vergi daireleri rastgele bir takipte bulunmayıp cezaları otomatik olarak silme kararı almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir