Bakan Vahit Kirişci’den ‘ekmek zammı’ açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ekmek artırımı ile ilgili  “Biz aslında biliyorsunuz 7 bin 450 liradan buğdayı üreticiden aldık. Artık onlara 4 bin 500 liradan veriyoruz. Yani 2 bin 950 lira biz ekmek yapan fırıncının kullanacağı unu TMO olarak sübvanse ediyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, kabine toplantısının akabinde gazetecilerin gündeme yönelik sorularını cevapladı.

Kuraklıkla ilgili bir tehdit olmadığının altını çizen Bakan Kirişci, “Su rezervlerimiz konusunda bir zahmetimiz yok. Çiftçimizin ekim süreçleri bitti. Toprağın hazırlanması konusunda bir sorun yok. Ekinler ekildi” açıklamasında bulundu.

Tarım sigortası kapsamında kuraklık riskiyle ilgili Tarım Sigortaları Havuzunun (TARSİM) poliçe ürettiğini hatırlatan Bakan Kirişci, vatandaşların bu poliçelere ilgi göstermeleri tavsiyesinde bulundu. Türkiye’nin sigorta ortalamasının yüzde 21,4 olduğu bilgisini paylaşan Kirişci, “Bu çok düşük. Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilerin 5’te 1’i fakat sigortaya kayıtlı. 16 yıllık bir mazisi var. Daha fazla olmasını dilek ederdik” değerlendirmesinde bulundu.

“Unu TMO olarak sübvanse ediyoruz”

Bakan Kirişci, son periyotta gündemde olan ekmek artırımı ile ilgili soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Biz esasen biliyorsunuz 7 bin 450 liradan buğdayı üreticiden aldık. Artık onlara 4 bin 500 liradan veriyoruz. Yani 2 bin 950 lira biz ekmek yapan fırıncının kullanacağı unu TMO olarak sübvanse ediyoruz. 2 bin 950 lira ton başına. Hasebiyle bizim üreticilere ödediğimiz paranın 2 bin 950 lira altında bir fiyatla bunu un sanayicisine verip, ‘sen de un yap, bundan bunu da fırınlara ver’ dediğimizde biz vazifemizi bakanlık olarak yapmış oluyoruz.”

Tahıl Koridoru ile ilgili değerlendirmede bulunan Bakan Kirişci, “Bu bahiste bizim atıl bir kapasitemiz var. Mesela un sanayiinde, makarna, irmik ve bulgur sanayiinde. Artık kendi atıl kapasitemizi Rusya’dan alacağımız o bedelsiz buğdayı kendi fabrikalarımızda işledikten sonra en az gelişmiş ülkelere bunları, Cumhurbaşkanımızın isteği parasız aldığımız buğdayı, bulgur olarak un olarak parasız vermek. Geri kalmış 8 tane ülke var şu anda” tabirlerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir