Lionel Messi, Dünya Kupası’nda rekor peşinde! Finale çıkarsa…

Arjantinli yıldız futbolcu Lionel Messi, 2022 FIFA Dünya Kupası’nda Alman Lothar Matthaeus’a ilişkin turnuva tarihinin en çok maç oynama rekorunu kırmaya çalışacak.

Lionel Messi, Arjantin’in Katar’da yarı finale çıkması halinde tüm müsabakalarda misyon alırsa Dünya Kupası’nda en çok maç oynayan futbolcu rekorunun yeni sahibi olacak.

Şu ana kadar 4 Dünya Kupası’nda 19 müsabakaya çıkan Messi, Arjantin ile yarı final görmesi durumunda Matthaeus’un rekorunu egale edecek. Messi, kadrosuyla oynayacağı mümkün bir final yahut üçüncülük maçıyla da rekoru uzun müddettir elinde tutan Alman futbolcuyu geride bırakacak.

Matthaeus, Dünya Kupası’nda 25 defa forma giyerek ulaşılması güç bir rekora imza attı. Listede Alman futbolcu Miroslav Klose, 24 maçla ikinci, İtalyan savunma oyuncusu Paolo Maldini, 23 maçla üçüncü sırada yer aldı.

Arjantin’in ve futbol dünyasının efsane ismi Diego Armando Maradona, Polonyalı Wladislaw Zmuda ve Alman Uwe Seeler 21’er maçla, Matthaeus, Klose ve Maldini’yi izledi.

4 FUTBOLCU, 5’ER DEFA KATILDI

Dünya Kupası’nda en çok forma giyen futbolcu Lothar Matthaeus, en çok Dünya Kupası’na katılan oyuncular sıralamasında da İtalyan Gianluigi Buffon, Meksikalı Antonio Carbajal ve Rafael Marquez ile birinci sırada bulunuyor.

Dört futbolcu da 5’er kere Dünya Kupası’na katıldı. Öbür oyunculardan farklı olarak Buffon, 1998’deki turnuvada İtalya Ulusal Takımı’nın takımında yer alsa da forma bahtı bulamadı.

Brezilyalı Pele ve Arjantinli Maradona ise 4’er Dünya Kupası’nda misyon yaptı.

EN ÇOK ALANDA KALAN MALDINI

Dünya Kupası tarihinde en çok alanda kalan futbolcu, İtalyan Paolo Maldini oldu.

Maldini, 1990 ile 2002 yılları ortasında katıldığı 4 Dünya Kupası’nda 23 maçta forma giyip 2 bin 220 dakika alanda kaldı.

İtalyan stoperi 2 bin 52 dakikayla Alman Lothar Matthaeus ve bin 980 dakikayla da Alman Uwe Seeler izledi.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir