Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’yi darbe anayasasından kurtaracağız

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Danıştay Eğitim Tesisi Açılış Merasimi ve IASAJ Seminer Kapanış Toplantısı‘na katıldı

Danıştay Konferans Salonu’nda düzenlenen Danıştay Eğitim Tesisi Açılışı Merasimi ve IASAJ Seminer Kapanış Toplantısı’na Merasime, TBMM Lideri Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Anayasa Mahkemesi Lideri Zühtü Arslan, Yargıtay Lideri Mehmet Akarca, Sayıştay Lideri Metin Yener, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, eski TBMM liderleri ve davetliler katıldı.

Törende iştirakçilere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, Milletlerarası Yüksek İdari Yargı Mercileri Birliği’nin 2023 yılı İdare Heyeti toplantısı ve seminerinin kapanışı vesilesiyle iştirakçilerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti.

Bağımsız idari otoritelerin süreçlerinin yargısal kontrolü teması altında düzenlenen program mühletince dünyanın farklı köşelerinden yüksek yargı mensuplarını ülkede ağırlama fırsatı bulduklarını söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada lisana getirilen görüş ve içtihatların başta idari yargı topluluğu olmak üzere tüm iştirakçilerin ufkunu açtığına inandığını söyledi.

“DANIŞTAY TÜRKİYE’Yİ MUVAFFAKİYETLE TEMSİL ETMEKTEDİR”

Beş kıtadan yaklaşık 100 üyesiyle yüksek idari yargı mercileri ortasında deneyim paylaşımına imkân sağlayan birliğin bu tarafıyla çok kıymetli bir istişare ve iş birliği yeri sunduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika’dan Avrupa’ya, dünyanın pek çok bölgesinden değerli yüksek yargı mensuplarını konuk ettikleri bu kıymetli aktifliği Danıştayın eğitim tesisinin açılışıyla adeta taçlandırdıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün resmî açılışı yapılan eğitim tesisinin inşasına fiilen geçen yıl Eylül ayında başlandığını, tesisi 10 ay üzere çok kısa bir müddette tamamlayarak Danıştay’ın hizmetine sunduklarını lisana getirdi. Toplantı salonu, fuaye alanı, açık terası ve 500 kişilik çok maksatlı salonuyla toplam 785 metrekare alana sahip eğitim tesisinin, başkanlığın hizmet içi eğitim başta olmak üzere birçok gereksinimini karşılayacağını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tesisin iyi olmasını diledi, kazandırılmasında emeği geçenlere tebrik etti.

Milletin teveccühüyle 2002’de ülkeyi yönetme sorumluluğunu birinci kere üstlendiklerinde adaleti, 4 önceliklerinden biri olarak ilan ettiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin içinde bulunduğu kurallar ne olursa olsun bu önceliklerimizden hiçbir vakit taviz vermedik. Bu amacımızın bir yanında hak ve özgürlüklere dair ihtilal niteliğinde düzenlemeler varken öbür yanında adalet hizmetlerindeki altyapı eksikliklerinin giderilmesi bulunuyordu. Merdiven altı denilebilecek yerlerde adalet dağıtılmaya çalışıldığı o makus görüntüleri büsbütün unutturmak için çok önemli gayret harcadık. Yüksek yargı organlarımızın tamamını, sundukları hizmetin mehabetine ve saygınlığına uygun hizmet binalarına kavuşturmaya çaba ettik. Allah’a hamdolsun bu gayretlerimizde muvaffak olduk. Bugün yüksek yargı organlarımızın hepsi çağdaş, ferah, görkemli, her türlü gereksinimin gözetildiği binalarda milletimize hizmet veriyor.” diye konuştu.

Adalet ve güvenlik alanlarında 21 yılda elde edilen tarihi kazanımlara yenilerini ekleyerek mesuliyetlerini yerine getirmeye çalışacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, evvelki gün Meclis’in açılışına denk getirilen menfur bir terör hareketinin gerçekleştirildiğini hatırlatarak, “Acımızı paylaşan dostlarımızdan kınama bildirileriyle birlikte artık daha somut adımlar görmek istiyoruz. Öbür türlü yapılan açıklamaların, bizi teskin, terörü telin eden beyanatların yaramıza merhem olmayacağının bilinmesi gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akabinde protokol ile birlikte kurdeleyi kesti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir