İstanbul’da 93 okul için tahliye kararı

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “20 Şubat 2023 Pazartesi Günü prestijiyle, riskli 93 okul ve eğitim kurumumuzdaki öğrencilerimiz, sarsıntıya inançlı okullara nakledilerek, eğitim öğretim görmeye devam edeceklerdir” denildi.

İstanbul Valiliği’nden İstanbul Sismik Riskin Azaltılması Projesi (İSMEP) kapsamında eğitim kurumlarıyla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Yazılı açıklamada, “17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen ve vilayetimizi de derinden etkileyen Marmara Zelzelesi sonrası, mümkün sarsıntıların yıkıcı tesirlerini en aza indirmek için 2006 yılında İstanbul Proje Uyum Ünitesi (İPKB) kuruldu. Bu ünitemizin yürüttüğü İstanbul Sismik Riskin Azaltılması Projesi (İSMEP) kapsamında, Vilayetimizde 1999 yılı öncesinde inşa edilen 1.418 okulumuzun etütleri yapıldığında 67’sinin zelzeleye güçlü, 1.351’inin de riskli olduğu tespit edildi. Riskli bulunan 1.351 okulumuzdan 769’u güçlendirildi, 367’si yıkılıp yine yapıldı. 87 okulumuz da başta Ulusal Eğitim Bakanlığı olmak üzere başka kurum ve kuruluşlarımızca güçlendirildi, yıkılıp tekrar inşa edildi. Zelzele etüt ve tahlilleri sonrasında geriye kalan 128 riskli okulumuzdan 109’unun yıkılıp yine yapılması, 19’unun güçlendirilmesi kararlaştırıldı” denildi.

’51 BİN 995 ÖĞRENCİMİZ VE 2 BİN 765 NAKLEDİLECEK’

Geçen yıl ise 128 riskli okulun 35’indeki öğrencilerin öteki okullara nakledilerek okullardaki güçlendirme ve tekrar imal proje çalışmalarına başlandığı belirtilen açıklamada son durum ise şu biçimde belirtildi:

“Bugün prestijiyle geriye kalan 93 riskli okulumuzun etüt çalışmaları sonucunda, 76 okulumuzun yıkılıp yine yapılması; 17’sinin de güçlendirilmesi kararlaştırıldı. 20 Şubat 2023 Pazartesi Günü prestijiyle, bu riskli 93 okul ve eğitim kurumumuzdaki öğrencilerimiz ilçe kaymakamlıklarımız, Vilayet ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüklerimizin uyumuyla sarsıntıya inançlı okullara nakledilerek, eğitim öğretim görmeye devam edeceklerdir. Bu okullarımız, gereksinime nazaran taşımalı eğitim kapsamına alınacaktır. İSMEP ile yenilenen okullarımız sayesinde vilayetimizdeki öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz sarsıntıya karşı inançlı okullarda eğitim ve öğretimlerine devam ediyorlar.

Böylelikle 93 riskli okulumuzdaki 51 bin 995 öğrencimiz ve 2 bin 765 öğretmenimiz de zelzeleye karşı inançlı okullarda eğitimlerine devam edecekler. Bu süreçte sevgili öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin sabır ve anlayışına teşekkür ediyoruz. Kahramanmaraş vilayetimizin Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen zelzelelerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kere daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir