Demirtaş: Erdoğan Kürtler açısından kesin olarak kapanmış kara bir sayfadır

Halktv.com.tr müellifi Hoş Payzın, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş’a sorular yöneltti. Demirtaş’ın karşılıklarını, Kelamım Var programında paylaştı.

Demirtaş sorulara cevapları şöyle:

1- Emek ve Özgürlük İttifakı bugün yaptığı açıklamada direkt “Sayın Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz” demedi. Neler söylemek istersiniz?

Emek Özgürlük İttifakı aday çıkarmama kararıyla bir adım atmış oldu fakat Cumhurbaşkanı adaylarından kimi destekleyeceğini açıklamadı. Gelişmelere nazaran tahminen bu türlü bir karar da alırlar ancak şimdilik isim belirtmemeyi tercih ettiler, buna hürmet duymak lazım. Ben de bu kararı yanlışsız buluyorum.

2- Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kelamlı savunmasının seçim sonrasına kalması talebini reddetti. HDP’yi kapatmaya kesin kararlı olduklarını mı anlıyoruz sizce bundan?

Anayasa Mahkemesi’nin ne yapacağını öngörmek mümkün değil zira hukuka nazaran hareket etmiyorlar. Siyasi sürece, seçimlere açık müdahale manasına gelebilecek kararlar alıyorlar. Anayasa Mahkemesi açısından sahiden acıklı bir durumdur, trajedidir. Anayasa’yı korumakla vazifeli en üst yargı organı, Anayasa’nın çiğnenmesine alet oluyor, bunu kabul etmek mümkün değil. Elbette Yeşil Sol Parti’yle seçime girileceği için muhakkak zorluklar olacaktır lakin bunlar kısa müddette aşılır. Seçmenimiz mecburiyetin farkında. Durumu kavrıyorlar ve Yeşil Sol Partiyi sahipleneceklerdir. Tek bir oyumuzun ziyan olacağını düşünmüyorum.

3- AK Parti’nin HÜDAPAR ile ittifakının, oy oranından çok bölgede HDP tabanını manipüle etmek için yapıldığı yorumlarına katılır mısınız? Erdoğan Kürt oylarını kazanmak için şapkasından öbür ne çıkaracak?

HÜDAPAR konusu, bizim için değerlendirmeye bile değmez. İsteyen istediği ile ittifak yapar, bizi ilgilendirmez. Tabanımızı da Kürt seçmeni de zerre kadar etkilemez. Halk kimin ne olduğunu acı tecrübeleriyle âlâ biliyor, gerisi boş ve gereksiz tartışmalardır.
Erdoğan’ın ne şapkası var ne de Kürt seçmen için şapkadan çıkaracağı bir sürpriz. Şurada seçime 50 gün kaldı artık, son 7-8 yıldır Erdoğan’ın Kürtlere yaşattığını unutturacak ne yapılabilir ki? Mesela biz seçilmişler, 7 yıla yakındır Erdoğan’ın talimatıyla bir hücrede hatasız yere tutuluyoruz, halk kendi iradesine her yerde yapılan bu hakareti ve tüm taarruzları önümüzdeki 50 günde unutacak mı? Mümkün mü bu? AKP ve Erdoğan Kürtler açısından kesin olarak kapanmış kara bir sayfadır. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir