Bakan Soylu: Depremde ağır hasar alan konutlarda 90 bin liraya kadar eşya yardımı yapacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Düzce’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki sarsıntıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Hasar tespit komitesi kurulduğunu açıklayan Bakan Soylu, sarsıntıda ağır hasar alan konutlar için eşya ve kira yardımı yapılacağını duyurdu. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Düzce Valiliği’nde yapılan uyum toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. 

Bakan Soylu, açıklamasında şu tabirleri kullandı:

“19 bölgede çadır alanları oluşturduk. Burada bine yakın çadır kuruldu ve hala da kurulmaya devam ediyor. Gençlik merkezleri, kapalı spor salonları açıldı ve vatandaşlarımız buralarda konuk edilmeye devam ediyor. Düzce’ye toplam 27 milyon lira ulaştırıldı. Bilhassa eşya hasarları için kurul oluşturduk. Küçük eşya hasarlarının da tazmini için 5 bin liraya kadar sağlanabilecek talepten sonra karşılanmış olacak. Burada uygulamaya alacağımız az hasarlı yapılar var. Sıvası dökük, kaplaması, tuğlası dökülmüş yapıların tespiti yapıldıktan sonra 5-7 bin civarında takviye olacağız. Esnaflarımıza da yardım edeceğiz. Onların da ziyanlarını hasar tespit komitesi belirleyecek.

Afet bölgesiyiz, ormanlarımızdan, akarsularımızdan, suyumuzdan doluluğundan bahsediyoruz, fakat sel bizim afetimiz. Çığ, kaya düşmesi bizim afetlerimiz. Bizim vazifemiz önlemleri almak, afetle karşılaştığımız anda birbirimizin yardımına koşmak ve dayanışma gerçekleştirmek. Bu sınamalardan daima birlikte güçlenerek çıkıyoruz.” 

Bakan Kurum, Düzce’deki 5,9’luk sarsıntının akabinde toplamda 4 bin 316 binada 15 bin bağımsız kısımda hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Bakan Kurum, “Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina 134 bağımsız kısım tespit edildi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir