Ukrayna’dan Rusya’ya hamle: Kuril Adaları’nı Japonya toprağı kabul etti

Ukrayna Parlamentosundan yapılan açıklamaya nazaran, parlamentoda Rusya’nın kendi toprağı kabul ettiği Japonya’nın kuzey bölgelerinin mülkiyetine ait milletlerarası topluluğa yapılan davet ele alındı.

Parlamento Lideri Ruslan Stefançuk’un da ortalarında bulunduğu bir küme milletvekili, bu davet üzerine hazırlanan tasarıya dayanak verdi.

Açıklamada, “Eski SSCB’nin Japonya’nın Kuzey Topraklarını rastgele bir yasal destek olmaksızın Ağustos-Eylül 1945’te yasa dışı işgal ettiği ve 1949’a kadar tüm Japon vatandaşlarını bu bölgelerden zorla hudut dışı etmesinin göz önünde bulundurulduğu” tabir edildi.

Eski SSCB ve Japonya arasında 19 Ekim 1956 tarihli ortak bildirinin 9. unsuru uyarınca, Sovyetler Birliği’nin Japonya ile ikili münasebetleri normalleştirmesinden ve bir barış mutabakatı imzalamasından sonra Habomai ve Shikotan adalarının Japonya’ya devredileceği anımsatılan açıklamada, Rusya Federasyonu’nun, Japonya’nın Kuzey Toprakları’nın statüsünü belirleme niyetini teyit ettiğini ve şimdi yükümlülüklerini yerine getirmediğine dikkat çekildi.

Açıklamada, milletlerarası topluma Japonya’nın Kuzey Topraklarının statüsünü yasal olarak resmileştirmek için mümkün olan tüm tedbirleri almayı sürdürmeleri daveti yapıldı.

KURİL ADALARI

Kuril Adaları olarak bilinen adalar zinciri, Kuzey Pasifik Okyanusu’nu Ohotsk Denizi’nden ayırıyor. Adaların bir tarafında Japonya’nın Hokkaido Adası, öteki tarafında da Rusya’nın Kamçatka Yarımadası yer alıyor.

Halihazırda, Rusya’nın “Güney Kuriller”, Japonya’nın ise “Kuzey Toprakları” olarak isimlendirdiği dört adanın (Kunaşir, İturup, Şikotan ve Habomai) hakimiyeti tartışma konusu. Periyodun Japonya Başbakanı Abe Şinzo’nun sorunun tahlili ve münasebetlerin geliştirilmesi için sarf ettiği eforlar tam meyve vermeye başladığı sırada Rusya’nın 2014’te Kırım’ı yasa dışı ilhakı, olumlu gelişmeleri önemli biçimde sekteye uğratmıştı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir