Deprem bölgesinde 100 bin istihdam seferberliği: Nurdağı’nda çalışmalara başlandı

Yenibiris.com, sarsıntı felaketinden etkilenen 11 vilayette vatandaşların gereksinimlerini belirlemek ve yeni iş bulabilmelerine yardımcı olabilmek hedefiyle süreksiz yerleşim ünitelerinde “Yenibiriş İstihdam Merkezleri” kurmaya başladı.

Şirket, bu kapsamda Nurdağı’nda açtığı birinci taşınabilir ofisinde işe alım uzmanları ve gönüllülerden oluşan takımla depremzedelere öz geçmiş oluşturma konusunda dayanak sağlıyor.

Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Bedriye Uğur Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sarsıntının birinci gününden itibaren neler yapabilecekleri konusunda daima toplantılar yaptıklarını belirterek, süratle aksiyon aldıklarını söyledi.

Web siteleri üzerinde çeşitli ilanlar yayımladıklarını bildiren Özmen, “En kıymetli şey birebir temas. O yüzden öncelikli olarak Nurdağı’na gelip alanda beşerlerle birlikte neler yapabiliriz, halkın muhtaçlığı nedir, yetkinlikleri nelerdir, buraya gelecek olan patronlar ilan yayımladıkları vakit buradan kaç kişiyi ne halde yönlendirebiliriz, bunları araştırmak istedik.” dedi.

“İşveren dayanağı bizim için çok önemli”

Depremden etkilenen 11 vilayette faaliyet göstermek istediklerini tabir eden Özmen, şunları kaydetti:

“11 vilayette 100 bin istihdam maksadıyla yola çıktık. Burada olağan patron dayanağı bizim için çok kıymetli. Bölge genelinde yapmış olduğumuz konuşmalarda duyduğumuz tek şey; beşerler burada kalmak istiyor, birçok yerini, yurdunu bırakmak istemiyor. Münasebetiyle çoğunluk kendi bulunduğu yerde iş arıyor. O yüzden patronlarımızdan büyük bir dayanak rica ediyoruz. Gayemiz, burada 100 bin istihdamı bölgede kalacak formda sağlayabilmek. Şimdiye kadar 750 şahsa ulaştık. Dünden beri ağır bir talep var.”

Proje kapsamında istihdam edilen Ömer Sönmez ise Nurdağı’nda yaşadığını ve zelzeleye ailesiyle yakalandığını söyledi.

Söz konusu ofiste yarı vakitli çalıştığını tabir eden Sönmez, “Bana yeni iş imkanı sağladılar. Ben de burada hemşehrilerime istihdam için çalışıyorum. Buraya gelenlerin müracaatlarını alıyoruz. Gelemeyecek olanlar için de biz gidip çadırları ve meskenleri tek tek gezerek müracaatlarını alıyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir