Filistin’e 2. Nekbe tehdidi

Aralık ayında İsrail’de tarihin en ırkçı hükümetinin vazifeye gelmesinin akabinde Filistinlilere karşı artan şiddet hareketleri, bölgede tansiyonu tekrar yükseltti. İsrail devleti ve yasa dışı yerleşimciler tarafından gerçekleştirilen şiddet hareketlerinin durmadığı takdirde Filistinlilerin yeni bir intifada başlatabileceği yorumları yapılırken, kendisi de Gazzeli bir aktivist olan Muhammet Şehada, Amerika’da yayınlanan Newsweek mecmuasına kaleme aldığı yazıda asıl ihtimalin Üçüncü İntifada değil, Filistinlilerin 1948’de yurtlarından edilmesini simgeleyen Nekbe’nin bu sefer işgal altındaki Batı Şeria’da ikinci defa yaşanması olduğunu söz etti.

Bütün bölgeyi ateşe verecekler

Şehada yazısında, Filistinlileri kamyonlara doldurup topraklarından çıkarmak isteyen ırkçıların ve teröristlerin, şu anda İsrail Parlamentosu’nda kilit koltuklarda oturduklarına işaret etti. Kendisine konuşan emekli İsrail generali Ephraim Sneh’ten alıntı yapan Şehada, çok sağcıların “bütün bölgeyi ateşe verene kadar durmayacaklarını” belirtti. İsrail’de Binyamin Netanyahu önderliğinde kurulan yeni hükümette, evvelce marjinal olarak görülen birçok aşırı sağcı isim hükümette kıymetli pozisyonlara getirildi. Bunlardan Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, 26 Şubat’ta İsrailli yasa dışı yerleşimci teröristler tarafından Filistinlilere ilişkin Huvvara köyünde pogroma girişilmesini kutlarken, kentin yeryüzünden silinmesi gerektiğini ve bunun yerleşimciler yerine devlet tarafından yapılması gerektiğini söylemişti. Daha sonra ABD’li yetkililerin Washington’a yapacağı ziyarette kendisine randevu vermemesi nedeniyle geri adım atsa da, Smotrich’in telaffuzlarının yeni katliamlar yaratabileceği söyleniyor.

Itamar Ben-Gvir, Bezalel Smotrich.

Pogromu kutlayan vekiller

Smotrich’le bir arada kabinedeki en ırkçı isim Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in partisi Yahudi Gücü ise, Filistinlileri o ya da bu sebeple öldüren İsrail Silahlı Kuvvetleri mensuplarına dokunulmazlık verilmesi için uzun müddettir hazırlıklar yapıyor. Partinin milletvekili Zvika Fogel, Huvvara’da yaşananların akabinde, “Kapanmış, ateşe verilmiş bir Huvvara… Görmek istediğim şey bu” biçiminde konuşmuştu. İsrail Parlamentosu’ndaki birçok aşırı sağcı vekil, farklı bölümlerden kimi İsraillilerin ve birtakım medya kuruluşlarının dahi terör olarak nitelendirdiği Huvvara’daki olayların akabinde yerleşimcilere takviyesini açıklamıştı. Başbakan Netanyahu’nun ise, olayları kınamadığı, sırf yasa dışı yerleşimcilerin hukuku kendi elleriyle uygulamaması gerektiğini söylemesi dikkat çekmişti. Hükümetin önde gelen isimlerinin bu halinin, yerleşimcileri misal pogromlar için cesaretlendirdiği belirtiliyor.

750 bin Filistinli yerinden edilmişti

1947 ila 1949 yılları ortasında İsrailli işgal gücü ve paramiliter teröristler tarafından 750 binden fazla Filistinli yerlerinden edildi. Ayrıyeten bu periyottaki birçok katliamda 15 bine yakın Filistinli sivil katledildi. Bunlardan en bilineni, Nisan 1948’de 600 civarında Filistinlinin, Deyr Yasin köyünde Siyonist teröristlerin tarafından hücuma uğraması ve 100’den fazlasının öldürülmesidir. Yaşanan katliam binlerce Filistinlinin emsal bir akıbete uğrama kaygısıyla topraklarını terk etmesine sebep oldu. Filistinlilerin topraklarına el konuldu ve 14 Mayıs 1948’de İsrail devleti kuruldu. Milyonlarca Filistinli mülteci durumuna düştü. Filistinliler bu tarihi her yıl “Büyük Felaket” manasına gelen Nekbe ismiyle anıyorlar.

Toplu katliam için müzik yazdılar

İşgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı ünitelerde bulunan radikal Yahudi yerleşimciler, 26 Şubat’ta Filistinlilerin yaşadığı Huvvara kasabasında terör estirdikleri olaylarla ilgili yaptıkları besteyi toplumsal medyada paylaşmaya başladı. Middle East Eye haber sitesine nazaran birinci evvel WhatsApp kümelerinde çok sağcı kümeler tarafından paylaşılmaya başlanan bestede, “Yanan kent neresidir… Huvvara / Otomobiller ve konutlar… Huvvara / Yerinden kovulan yaşlılar, gençler ve kızlar… Huvvara / Otomobilleri, yolları, ambulansları yaktılar, Huvvara’yı bir daha asla tanıyamayacaksınız” biçiminde gerçekleştirilen şiddet aksiyonlarını kutsayan tabirler yer alıyor.

Netanyahu’yu helikopterle kaçıracaklar

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun protestolar nedeniyle, Kudüs’ten Tel Aviv’e helikopterle geçmek zorunda kalabileceği belirtiliyor. Times of Israel’in haberinde, İsrail’de yargı düzenlemesine karşı şovların gündelik hayatı zorlaştırmasının beklendiği aktarıldı. Protesto organizatörlerinin “Diktatöre karşı direniş gününde İsrail’in hava, deniz ve kara trafiği aksayacak” dediği hatırlatılan haberde, Netanyahu’nun İtalya ziyareti için Kudüs’ten Tel Aviv’deki havalimanına şovlardan kaçmak için hava yolunu tercih etmek zorunda kalabileceği kaydedildi. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın da, bugün ülkeyi ziyaret edecek olan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile protestolar sebebiyle Tel Aviv’deki Memleketler arası Ben Gurion Havaalanı yakınında görüşeceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir