Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur, Gaspar’ı ikna edince, ‘imkansız’ denilen Torreira 9 milyon Euro ucuza alındı

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur’un en güç transferlerinden biri Lucas Torreira oldu. Sarı kırmızılılar birinci talip olduğunda husustan haberdar olanlar transferin gerçekleşme ihtimalini tek sözle özetliyordu: İmkansız… 8 Temmuz’da yapılan birinci görüşmede Arsenal çok net bir biçimde, “Kiralama teklifiyle gelmeyin. Bonservis fiyatı 15 milyon Euro ve pazarlığa kapalı” karşılığını verdi. Galatasaray’da çabucak herkes, “Sıradakine bakalım fikrinde iken umudunu kesmeyen bir kişi vardı; Erden Timur. Arsenal Sportif Yöneticisi Edu Gaspar ile irtibatı kesmeden transferi gündemde tuttu.

MUSLERA DEVREYE GiRDi

Lucas Toreira tarafı da nakış üzere işlendi. En başta vatandaşı Fernando Muslera daima Galatasaray’ın esaslı muvaffakiyet geleneğini anlattı. 26 yaşındaki yıldıza “Galatasaray 3 senede Avrupa’da başa güreşecek bir ekip olacak, sen de bu takımın ana kesimlerinden biri olacaksın” denildi. Toreira birinci başta İtalya’da kalmayı istiyordu. 4 talibi olsa da hiçbiri Arsenal’in çift haneli bonservis talebini karşılayamadı. Timur, 1 ay süren görüşmelerin akabinde Arsenal ile anlaştıktan sonra Toreira’ya da 4 yıllık imza attırmayı başardı.

GALATASARAY iLE ARSENAL STRATEJiK ORTAK OLDU

Erden Timur transferleri olabildiğince ucuza gerçekleştirmek istediği için ikna safhaları daima uzun ve meşakkatli oldu. Oyunculara ve kulüplere Galatasaray’ın 5 yıllık vizyonunu sundu. Hayata geçecek gayrimenkul projelerini, bunlardan elde edilecek geliri, dünyada hiçbir kulüpte olmayan yüz milyonlarca dolarlık fon modelini ve Galatasaray’ın lig şampiyonluğunu yalnızca araç olarak gördüğünü asıl maksadın Avrupa kupaları olduğunu bıkmadan usanmadan anlattı.

Timur’a birinci inananlardan biri de Gaspar oldu. Bu model gerçekleştiği takdirde Galatasaray ile uzun vadeli çalışma imkanının doğacak olması ve bu sayede Arsenal altyapısından yetişecek genç yetenekler ile misyonunu tamamlayan yıldızların sarı kırmızılı kulübe transfer ihtimallerinin artacak olması Gaspar’ı fiyat indirimine yöneltti. Böylece Torreira’nın bonservis bedelini evvel 12’ye, sonra 10’a ve en sonunda 6 milyon Euro’yu kadar indirdi.

ERDEN TiMUR’UN FUTBOL AKLI: KARAR AĞACI

Galatasaray bu dönem neredeyse tüm transferlerde tam isabet sağlayınca herkesin aklına doğal olarak şu soru geldi: Erden Timur’un futbol aklı kim?

Timur bunları pek konuşan biri değil lakin kulüp etraflarından sızan bilgilere nazaran bu husustaki kriteri şu: Avrupa’nın en büyük 5 liginde birinci 10’da bulunan en az 3 kulüpten transfer teklifi almış olmak.Bu özelliğe sahip olan oyuncular Ayhan Akman tarafından izleniyor.

Akman’ın elemesinden geçen futbolcular için Hollandalı bir veri tahlil şirketinden kapsamlı raporlar isteniyor.

Oyuncunun eski antrenörleri, toplumsal hayatı, medya ile ilgileri üzere çok geniş kapsamlı bilgilerin yer aldığı 17-18 sayfalık raporları idare ve teknik yönetici tarafından inceleniyor. Erden Timur transferler için bir karar ağacı oluşturmuş. Şimdiye kadar Galatasaray’ın yaptığı transferlerin yüzde kaçının kim sayesinde (yönetici, teknik yönetici, scout, menajer vs.) gerçekleştiğini, ünitelerin kararlara tesir oranlarını belirlemiş. Geçmiştekilerin muvaffakiyet oranına nazaran kulüp ünitelerinin transferlerin karar evresinde yüzdesel yükü oluyor. Kimse başına nazaran transfer yapamıyor.

TRANSFERLER NEDEN DAİMA SON DAKiKAYA KALIYOR?

Galatasaray’ın bu sezonki transfer stratejisi şuydu: Geçen yıl 30 milyon Euro olan yıllık maaş ödemesini aşmamak. Bu sayı Nicolo Zaniolo’nun gelişiyle 32 milyon Euro’ya ulaştı.

Bir diğer deyişle 13. olan ekibin şampiyona dönüşümü aşağı üst birebir maaş bütçesiyle başarıldı..

Galatasaray’ın ayırdığı maaş ve bonservis bütçesiyle bu kadar flaş transferleringerçekleştirilebilmesi bir tek yolla mümkün:

Son dakikaya bırakarak. Bu tekniğin riski de var; eli boş kalabilirsin. Ki, Galatasaray geçmişte bu durumu çok yaşadı. Yahut yanlış oyunculara olmayacak paralar ödendi. Erden Timur bu riski azaltmak için transfer yapılacak her mevkide 4’er adayla birebir anda görüştü. Üstelik bu durumu pazarlık gücünü artırmak için oyuncularla da paylaştı. Strateji şöyle:

AVRUPA’YI BEKLiYOR

Türkiye’de transfer penceresi Avrupa’nın önde gelen liglerinden 1 hafta geç kapanıyor. Avrupa’da transfer bitince grubundan ayrılmak isteyenlerin fiyatı doğal olarak yüzde 30 civarında düşüyor.

Galatasaray o 1 haftanın da son 48 saatine kadar bekleyerek, fiyatların yüzde 30 daha düşmesini sağlıyor. Böylece bol alternatifli ve tenzilatlı bir liste oluşuyor.

Örneğin dönemin yıldızlarından Rashica yıllık 2.8 milyon Euro olan fiyatını 1 milyon Euro düşürerek geldi Galatasaray’a. Kulübü Norwich’e de rastgele bir kiralama fiyatı ödenmedi.

MARCAO Üzere DAVRANMADI 400 BiN EURO ÖDÜL VERiLDi

Sezon başında Sevilla ile anlaşan Marcao, o sırada bonservis fiyatı için görüşmeler yapan Galatasaray idaresine rest çekip, “Artık burada oynamak istemiyorum. Teklifi kabul edin” diyerek sarı kırmızılıların elini zayıflatmıştı. Brezilyalı futbolcunun aklını çelmeyi başaran İspanyol kulübünün yöneticileri, transfer devrinin son günlerinde Victor Nelsson’a da talip oldu.

17 MiLYON EURO 

Bonservis için Galatasaray’a 17 milyon Euro teklif eden Sevilla’nın teşebbüsleri Nelsson’un başını karıştırdı. Önemli önemli ayrılmayı düşündü. Lakin Galatasaray Marcao’dan sonra defansın bir başkan ismini daha kaybetmek istemiyordu. Lider Dursun Özbek ve Erden Timur, Nelsson ile görüştü; “Bizim için kıymetlisin. Şampiyon ol, o denli git. Dönem sonu sana gerekli kolaylığı da sağlayacağız.” İkna olan Nelsson Sevilla’ya, “Galatasaray’da kalıyorum” dedi. Sarı kırmızılı idare de onun bu davranışını ekstra 400 bin Euro bonus ödemesi yaparak ödüllendirdi.

HAVUZDAKi FUTBOLCU SAYISI 180’DEN 700’E YÜKSELDi

G.Saray’ın transfer havuzunda geçen dönem 180 olan futbolcu sayısı şu an 700’e ulaşmış durumda. Scout takımından geçen dönem yalnızca Haris Seferovic ve Sergio Oliveira isimleri gelmiş. Zayıf gözüken o ünite destek edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir