Kampanya fotoğrafları nedeniyle çocuk istismarıyla suçlanan Balenciaga özür diledi

İspanyol moda şirketi Balenciaga, küçük çocukları bondaj tarzı giydirilmiş ayıcıklarla fotoğrafladıkları için reaksiyon çeken kampanya çekiminin akabinde özür diledi.

Lüks moda şirketi Balenciaga’nın küçük çocukların ellerinde bondaj tarzı giydirilmiş ayıcıklarla poz verdiği kampanya çekimi reaksiyon çekti. Markanın kampanya fotoğraflarında birebir vakitte ABD Yüksek Mahkemesi’nin çocuk pornosu maddelerine ait verdiği bir kararın yasal evraklarının de olduğu görüldü.


 

Çocuk istismarıyla suçlanan Balenciaga’ya yansılar büyürken gözler markayla çalışan ünlüler çevrildi. Balenciaga’yla çalışan ünlülerden sessizliğini birinci bozanlardan biri Kim Kardashian oldu. Kardashian toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Son birkaç gündür sessiz kaldım. Bu Balenciaga’nın son kampanyasına öfkelenmediğim için değil. Bunun nasıl olabileceğini kendi adıma anlamak ve takımlarıyla konuşma fırsatı elde etmek için yaptım. Dört çocuk annesi bir bayan olarak bu rahatsız edici manzaraları gördüğümde adeta sarsıldım. Çocukların güvenliğine hürmet gösterilmeli ve çocuk istismarının rastgele bir formda normalleştirilmesine yönelik bir teşebbüsün toplumuzda yeri olmamalıdır. Nokta.” tabirlerinde bulundu.

Kardashian kelamlarına, “Balenciaga’nın kampanyaları kaldırmasını ve özür dilemesini takdir ediyorum. Onlarla konuşurken bahsin ciddiyetini anladıklarını ve benzeri durumların tekrarlanmaması için gerekli tedbirleri alacağına inanıyorum” tabirleriyle devam etti.

Tepkilerin akabinde kampanyayı süratle kaldıran Balenciaga tarafından  iki defa yapılan özür açıklamasında “Ayıcıklı çantalarımız ve ikram koleksiyonumuzda çocuklar yer almamalıydı. Bu Balenciaga’nın kıymetlendirme ve fotoğrafları doğrulamada başarısızlıkla birleşen yanlışlı seçimiydi. Sorumluluk Balenciaga’dadır.” Denildi.

Instagram’dan da açıklama yapan şirket tüm sorumluluğun alındığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir