HDP kapatma davasında son durum ne?

Alican Uludağ
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında açılan kapatma davasında kritik bir sürece girildi. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), partiye verdiği ek savunma müddeti 25 Kasım’da dolacak. AYM, artık “sözlü savunma” aşamasına geçecek. Lakin bu süreçte Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen eski İçişleri Bakan Yardımcısı Saygıdeğer İnce’nin HDP’yi terörle ilişkilendiren paylaşımları ortaya çıktı. HDP, bu nedenle İnce hakkında “reddi hâkim” talebinde bulunup bulunmamayı değerlendirmeye aldı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP hakkında açtığı kapatma davasında yargılama, iddianamenin 21 Haziran 2021’de Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle başlamıştı. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Başsavcılığı tarafından dava evrakına sunulan ek kanıtlara ait partiye savunma için 26 Ekim’de 30 gün ek müddet vermişti. Bu müddetin dolacağı 25 Kasım’da HDP’nin ek savunmayı AYM’ye sunacağı öğrenildi.

Sözlü savunma süreci başlıyor

Böylece HDP kapatma davasındaki “ön savunma” basamağı tamamlanarak, sözlü yargılama basamağına geçilecek. AYM tarafından belirlenecek bir tarihte yapılacak duruşmada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin argümanlarını bu kere kelamlı olarak lisana getirecek. HDP yöneticileri ile siyasi yasak istenen partinin eski Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş üzere isimler ise kelamlı savunma yapacak.

Sözlü savunmadan sonra kapatma talebi görüşülecek

Bütün sürecin akabinde AYM Başraportörü, davaya ait bilgi ve dokümanları inceleyerek temel hakkındaki raporunu hazırlayacak. Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının akabinde Lider Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek. Üyeler belirlenen günde bir ortaya gelerek kapatma istemini asıldan görüşmeye başlayacak.

AYM üyesi İnce’den tartışmalı HDP paylaşımları

HDP için kapatma kararı çıkması için 15 üyeden 10’nun oyu yetecek. Bu nedenle AYM’deki istikrarlar belirleyici olacak. AYM’de Lider Zühtü Arslan’ın ortasında bulunduğu 5 üyenin “muhalif” olduğu biliniyor. İrfan Fidan’ın ortasında bulunduğu 9 üye ise ekseriyetle hak ihlali aksisi kararlara imza atıyor.

İçişleri Bakan Yardımcısı olarak misyon yaparken Sayıştay Üyeliği’ne seçilen ve kısa müddette buradan TBMM tarafından AYM üyeliğine atanan Saygıdeğer İnce’nin ise şimdi AYM kararlarındaki duruşu netleşmedi. Bu nedenle İnce’nin HDP kapatma davasındaki oy tercihi sonuca tesirli olacak.

Ancak Saygıdeğer İnce’nin geçmişte HDP aleyhinde kimi paylaşımları ortaya çıktı. İçişleri Bakan Yardımcılığı yaptığı periyotta Süleyman Soylu’nun bir konuşmasını Twitter’da paylaşan Sayın İnce, 21 Şubat 2021 tarihinde HDP’yi “terörist kargoculuğu yayıp, dağa adam kaçırmakla” suçladı. İnce, “Terörist kargoculuğu yapıp dağa adam kaçıran HDP milletvekili ve yardakçıları ziyan ve ziyandan öte geçemeyen zavallılardır. Diyarbakır Annelerinin acılarının sorumlusu işte bunlardır” diye yazdı.

İnce’nin bir öteki paylaşımı ise HDP’li belediyelerin “terörden arındırıldığı” biçiminde oldu. 18 Kasım 2020’de kayyım tarafından yönetilen Batman Belediyesi’ni ziyaret eden Sayın İnce, buna ait “Terörden arındırılan belediyeler. 1 yıl misyonda kalan HDP’li Batman Belediye Lideri 150 Milyon TL ek borç bıraktı. Bu süreçte vatandaşa sunduğu hizmet sayısı: 0. 7 aydır misyonda olan Belediye Lider Vekilimiz hem borç ödedi hem de hizmet üretti. Teröre değil millete hizmet” paylaşımını yaptı.

İhsas-ı rey tartışması

İnce’nin HDP’yi terörle ilişkilendiren paylaşımları ise bir davada tarafını evvelden belirli etme manasına gelen “ihsas-ı rey” tartışmasına neden oldu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede HDP, PKK’nın siyasi uzantısı olmakla suçlanıyordu. HDP’nin “PKK’yı açıkça desteklemekten öteye geçerek onun bir organı üzere faaliyette bulunduğu” öne sürülen iddianamede, “Aslında HDP ile PKK-KCK ortasında bir fark yoktur” denilmişti.

HDP reddi hâkim talebini değerlendirecek

Alınan bilgiye nazaran HDP, Saygıdeğer İnce hakkında reddi hâkim talebinde bulunmak için kelam konusu paylaşımları gündemine aldı. Anayasa Mahkemesi üyeleri, mümkün bir müracaatta talebi kabul ederse, Saygıdeğer İnce oymalara katılamayacak.

DW Türkçe’ye konuşan HDP’nin hukukçu milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, geçmişte HDP’yi direkt maksat gösteren bir kişinin bugün kapatma davası için oy kullanacak olmasının mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığı prensibine alışılmamış olduğunu kaydetti.

HDP daha evvel de eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan hakkında AYM’ye reddi hâkim talebinde bulunmuştu. Dilekçede, hakkında siyasi yasak istenenlerle ilgili 26 soruşturmada Fidan’ın imzası olduğu belirtilmişti. Lakin AYM heyeti, talebi reddetmişti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir