Araç piyasasında ‘ÖTV’ nöbeti! İndirim olacak mı?

 

Otomobil dünyası şu sıralar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi nöbetinde.  Buna nazaran ÖTV matrahı artırılarak 8-9 modelin daha düşük vergi oranlarından faydalanması bekleniyor. Yapılacak değişiklikle birtakım modellerin ÖTV’sinin yüzde 50’ye kadar ineceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Milliyet Gazetesi Otomotiv Müellifi Levent Köprülü şu tabirleri kullandı: 

“ÖTV indirim yanlış anlaşılabiliyor. ÖTV düzenlemesi gerekiyor. Zira çok uzun bir müddettir matrah düzenlemeleri yapılmıyor. Bilhassa Ukrayna savaşı sonrası meydana gelen enflasyon artışları ile bir arada maliyetlerin de artması nedeniyle yükselen fiyatlarla karşılaşıyoruz.

Yüzde 80 ÖTV matrahında 2 model kalmamış olabilir. Matrah bedeli dediğimizde fabrikadan çıkış bedelinden bahsediyoruz. Bunun üzerine vergiler konuluyor. ÖTV oranları da oradaki baz fiyatın yüksekliğine nazaran belirleniyor. Burada belirtilen fiyatlar aslında fabrika çıkış fiyatlarıdır.

Bunlar da artmaya başlıyor ve her ay ister istemez distribütörler bunlara yüzde 2-3 artırım koymak zorunda kalıyor. Bu 10 aydır hiç düzenlenmedi.

İKİ MODEL BİLE KALMADI DEDİNİZ. SIFIR ARAÇ PİYASASINDA HATTA İKİNCİ EL PİYASASINDA BU MATRAH SİSTEMİ DÜZENLENİRSE ARAÇ FİYATLARI AŞAĞI ÇEKİLİR Mİ?

Ne kadar ayarlanırsa o kadar düşer, vergiye nazaran vergi hesaplanıyor. Burada yapılacak bir düzenleme ne kadar artırılırsa o derece yansıyacak demektir. Bunların da yaklaşık olarak yüzde 80 ve 80 altına daha yüksek ayarlamalar yapılacağını iddia ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir