İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile bayram genelgesi

Son dakika haberi!

İçişleri Bakanlığı, 81 ile genelge gönderdi.

Bakanlığın gönderdiği genelge kapsamında Ramazan Bayramı tatili ile Eğitim-Öğretim Devri orta tatili mühletince denk gelmesi münasebetiyle kara yollarında ağır trafik önlemleri alınacağı belirtildi.

Bu önlemlerin 14 Nisan’da başlayacağı ve 24 Nisan’a kadar süreceği söz edildi.

Genelgede alınan önlemler şu formda sıralandı:

2 BİN 626 SAAT HAVADAN KONTROLLE TRAFİK GÜVENLİĞİ EN ÜST SEVİYEDE SAĞLACAK

Trafik güvenliğinin en üst seviyede sağlanabilmesi hedefiyle 13 helikopter ve 138 drone ile 2 bin 626 saat trafik kontrolü gerçekleştirilecek.

Helikopterlerle yapılan kontroller bilhassa; Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Muğla, Sakarya, Yozgat, Adana, Ağrı, Balıkesir, Batman, Burdur, Diyarbakır, Isparta, Niğde, Osmaniye, Tekirdağ, Yalova ve Van vilayetlerinde ağırlaşacak.

99 BİN 245 TRAFİK İŞÇİSİ MİSYON ALACAK

Ramazan Bayramı trafik önlemleri kapsamında günlük 7 bin 329 trafik ekip/tim, 14 bin 178 trafik işçisi olmak üzere toplam 51 bin 300 ekip/tim, 99 bin 245 trafik işçisi vazife alacak.

Ayrıca 36 polis/jandarma Başmüfettişi, 6 Denetleme Başkanlığı Denetleme Küme Başkanlığı Üyesi güzergâhlarda ve kazaların ağırlaştığı kara noktalarda takım ve işçi tarafından alınan önlemleri yerinde denetlemek üzere görevlendirilecek.

Merkez Teşkilatı Güzergâh Kontrolleri, Emniyet Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Liderlerinden oluşan 15 grup ile sağlanacak. 44 çalışandan oluşan 15 takım farklı güzergâhlardaki trafik grup ve işçisini denetlemek üzere misyon alacak. Şehirlerarası otobüslerde yolcu olarak görevlendirilen 514 işçi ise 1.028 yolcu otobüsünü habersiz olarak denetleyecek.

“BU YOLDA SANA ÇOK GÜVENİYORUZ” DENİLECEK

Ramazan Bayramı’nda da trafikte emniyet kemeri kullanımının yaygınlaştırılması gayesiyle araç içerisinde emniyet kemeri kullanımının değeri vurgulanacak.

Denetimlerde, yol kullanıcılarını bilgilendirmeye yönelik daha evvel gönderilmiş olan gereçlerin dağıtılması, www.trafik.gov.tr internet adresinde de yer alan kamu spotlarının lokal TV kanalları ve uygun mecralarda yayınlanması, “Bu Yolda Sana Çok Güveniyoruz” mottosuyla hazırlanan afişler başta olmak üzere “Bayramınız Kemerli Olsun” “Trafikte Her Yıl Daha İyiye”, “Kemerim Daima Aklımda”, “Yayalar Kırmızı Çizgimiz”, “Yol Ver Hayata” ve “Bi Hareketine Bakar Hayat” sloganları da şoförlerin ve yolcuların emniyet kemeri kullanma oranına artırmak maksadıyla hatırlatıcı nitelikte kullanılacak.

Trafik gruplarının, bilhassa kazaların ağır olduğu sorumluluk güzergâhlarında “Algılanan Yakalanma Riski Duygusu”nun geliştirilmesine yönelik olarak GÖRÜNÜR olmaları sağlanacak.

Trafik güvenliği açısından seyir halinde iken takım araçlarının zirve lambaları açık olacak, gerideki araç şoförlerini rahatsız etmemesi için zirve lambalarının art kısmında bulunan LED kümeleri kapatılacak. Trafik kural ihlallerinin arttığı ve bu sebeple kazaların ağırlaştığı bölgelerde şoförler üzerinde kontrol hissinin artırılacak. “Algılanan Yakalanma Riski Duygusu” tesiri altında daha uzun müddet araç kullanmamalarını sağlamak emeliyle güzergâh üzerine yerleştirilen “Maket/Model Trafik Takım Aracı” ile “Maket/Model Trafik Personeli” pak, bakımlı ve gece görünürlüğünün artırılması hedefiyle zirve lambaları çalışır vaziyette bulundurulacak.

YÜZ YÜZE İRTİBAT KURULACAK

Denetimlerde, şoför ve yolculara hürmet ve nezaket kuralları çerçevesinde bilgilendirme yapılarak süreçler en kısa müddette tamamlanacak.

Sadece ihlal yapan taşıtların değil, çevirme takımlarının bulunduğu noktalarda öteki araç şoförleri de durdurularak “Yüz Yüze İletişim” kurulacak.

Sürücüler, sürat yapmamaları, araçta ön ve art koltuklarda emniyet kemeri takmaları, cep telefonuyla görüşme yapmamaları, okul ve yaya geçitleri ile kavşak giriş ve çıkış noktalarından geçen yahut geçmek üzere olanlara durarak yol vermeleri gerektiği, şerit kullanma ve yakın takip kurallarına riayet etmeleri, kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları ve her iki saatte bir on dakika mola verilerek “dikkat ve konsantrasyonları”nın dağılmaması konusunda bilgilendirilecek.

KAZALARIN AĞIR OLDUĞU BİRİNCİ 20 GÜZERGÂHTAKİ ÖNLEMLER ÜST DÜZEYE ÇIKARILACAK

Son üç yılda bayram tatillerinde kazaların ağır olarak meydana geldiği birinci 20 güzergâhtaki önlemler, daha tesirli ve ağır formda planlanacak ve bu güzergâhlarda ortada denetimsiz alanlar bırakılmayacak formda birbirinin devamı niteliğinde takımlar görevlendirilecek.

Resmi tatil müddetince bilhassa trafiğin ağırlaşacağı (tatilin başlangıç ve bitiş) tarihler başta olmak üzere helikopter, drone ve İHA çeşidi hava taşıtlarından trafik düzenleme ve denetleme faaliyetlerinden azami halde yararlanılacak.

YOLCU OTOBÜS SÜRÜCÜLERİ UYKUSUZ OLMALARI HALİNDE ARAÇ DIŞINA DAVET EDİLECEK

Yolcu otobüslerinin karıştığı ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının ağır olarak meydana geldiği 02.00-08.00 saatleri ortasında, uykusuzluk ve yorgunluğa bağlı oluşan dikkat kaybına ek olarak günün birinci ışıklarının şoförler üzerinde yarattığı rehavet ile kaza riskinin daha fazla arttığından bahisle bilhassa 05.00-07.00 saatleri ortasında sürücülerin araç dışına davet edilerek gerekli denetimler ile bilgilendirmeler yapılacak.

Ayrıca, otobüslerde emniyet kemeri kullanımına ait kontrollere yük verilerek yolcular “otobüslerin karıştığı trafik kazalarında araçların devrilmesi ve araçtan dışarı savrulmalarının önlenmesi emeliyle emniyet kemeri kullanmaları”, sürücüler ise “taşıt kullanırken cep telefonu ile konuşmamaları” mevzularında bilgilendirilecek.

Mevsimlik tarım personellerini taşıyan araçların 24.00-06.00 saatleri ortasında şehirlerarası seyahat yapmalarına müsaade verilmeyecek. Motorlu bisiklet ve motosiklet kullanıcıları üzerinde muhafaza başlığı ve gözlüğü, öteki araçlarda ise emniyet kemeri ve çocuk bağlama sistemleri kullanımına ait farkındalığı arttırmak hedefiyle eğitim ve kontrol faaliyetleri bir ortada yürütülecek.

Çocukların cadde ve sokaklarda bulunabileceği göz önünde bulundurularak taşıt-yaya kazalarının ağır olduğu bölgelerde, yayaların trafikteki güvenliklerini olumsuz etkileyen uygunsuz bekleme/parklara müsaade verilmeyecek; yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engelli rampaları üzerine ve önüne park etmiş araçlar derhal kaldırılacak. Modifiye edilmiş araç, uygunsuz egzoz/ışık donanımları ve harici ses sistemi kullanılmasının önlenmesi hedefiyle maksat bölge ve saatlerde kontroller yapılacak, tespit edilen araçlar trafikten men edilecek.

Araç trafiğiyle birlikte yaya trafiğinin de ağırlaşacağı bedellendirilen şehitlik, mezarlık ve alışveriş merkezleri üzere alanlarda yaya güvenliğini sağlayacak formda ek trafik önlemleri genel hizmet işçisinin de katkısıyla alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir