İmamoğlu: Kadınların temel haklarının pazarlık şeklinde tartışılmasını kınıyorum

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile İstanbul Barosu ortasında “Hukuki Danışmanlık Hizmeti Mutabakat Metni” imzalandı. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Barosu Lideri Filiz Saraç, mutabakat metnine imza attığı merasime İBB Genel Sekreter Yardımcısı Becerikli Polat ve İstanbul Barosu İdare Heyeti Üyesi Bahar Ünlüer Öztürk de katıldı.

‘BU DÖNEMEÇ LAKİN SİYASİ DEĞİŞİMLE MÜMKÜN’

Anka’nın aktardığına göre Ekrem İmamoğlu, imza merasiminde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Son günlerde yaşanan gelişmeler ışığında hatırlatmak isterim ki; temel hakları bir siyasi pazarlığın problemi haline getirmenin hele hele bayanla ilgili birtakım temel hakları bir siyasi pazarlık halinde 2023 yılında ülkemizde tartışılmasını şiddetle kınıyorum. Böylesi bir aklın bırakın memleketin bir problemi olmasını, hiçbirimizin konutunun kapısını bile çalma yüreği olamaz. Türkiye’de bir değişime gereksinim var. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlam bir biçimde sağlanmasına dönük bir muhtaçlık var. Bu dönemeç fakat siyasi değişimle mümkün. Önümüzdeki takvimin bu manada da bilhassa bayanlarımız tarafından kıymetlendirilmesi kıymetli.

İstanbul Barosu ile imzalanan mutabakat, halihazırda yapılan iş birliklerinin kapsamını daha da genişleyecek. ‘İBB Kadın’ çatısı altında bayanların toplumsal hayata iştiraklerini artırmaya yönelik destekleyici çalışmalar yürütüyoruz. Sıhhat, toplumsal hizmetler, kültürel etkinlikler ve istihdam üzere pek çok başlıkta bütüncü hizmetler sunuyoruz. Bütüncül hizmeti biz sunar ve örnek uygulamaları toplumla paylaşırsak, bunun hem İstanbul’da daha değerli bir yere kavuşacağını hem de tüm ülkemize yayılacağını biliyoruz. Hedefimiz burada bayanların erişimini, kamusal alana iştirakini arttırarak bilhassa siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültür alanlarında güçlenmesini sağlamak, yereldeki toplumsal cinsiyet eşitliğini de dünyanın en özel noktalarına taşımak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir