İran, bin 650 menzile sahip yeni seyir füzesi üretti

İran İhtilal Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Kumandanı Buyruk Ali Hacızade, bin 650 kilometre menzile ulaşabilen “Paveh” isimli yeni seyir füzesi ürettiklerini açıkladı. Hacızade ayrıyeten, “Süleymani için taarruz buyruğunu veren Trump, Pompeo ve kumandanlar öldürülmeli” dedi.

İran İhtilal Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Kumandanı Buyruk Ali Hacızade, devlet televizyonuna değerli açıklamalarda bulundu. Hava Kuvvetleri Kumandanı Hacızade, bin 650 kilometre menzile ulaşabilen “Paveh” isimli yeni seyir füzesi ürettiklerini duyurdu. Hacızade, “Bin 650 kilometre menzilli seyir füzesi İran İslam Cumhuriyetinin füze cephaneliğine eklendi” dedi. Nokta atışlı füze üretimine kıymet verdiklerini vurgulayan Hacızade, seyir füzeleri ve insansız hava araçları ile ülkenin caydırıcılığını artırdıklarını vurguladı. Hacızade, “İnsansız hava araçları ve seyir füzelerimiz ile düşmana yönelik tehdidimizi 360 dereceye çıkarttık. Yani düşmanımızı her açıdan amaç alabilecek kapasitedeyiz” diye konuştu.

Avrupa’ya ve ABD’ye tehdit

ABD savaş gemilerini 2 bin kilometre uzaklıktan vurabileceklerini belirten Hacızade, uzun menzilli füzelerin Avrupa ülkelerini de maksat alabileceği ihtarında bulundu. Hacızade, “Biz, bu 2 bin kilometreyi Avrupalılara saygımızdan ötürü tuttuk, umarım hürmet duymaya devam ederler” biçiminde konuştu. Bölgenin büyük krizlerin eşiğinde olduğunu ve doğabilecek her türlü sorunun İran’ı etkileyebileceğini kaydeden Hacızade, her türlü senaryoya hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi. Hacızade, “ABD’yi zayıflatmamız gerekiyor. ABD’nin askeri üstünlüğü var lakin biz ya kazanımlarını yok ettik ya da ziyan verdik. Gereksinim duyulması halinde istediğimiz vakit askeri üslerini vurabiliriz” dedi.

“Trump ve Pompeo’nun ölmesi gerekiyor”

Hacızade, İran İhtilal Muhafızları Kudüs Gücü Kumandanı Kasım Süleymani’ye atak buyruğunu veren eski ABD Lideri Donald Trump ve Eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan şimdi intikam almadıklarını söyleyerek, “O gece isteseydik binlerce ABD’liyi öldürebilirdik fakat yapmadık. Süleymani için taarruz buyruğunu veren Trump, Pompeo ve kumandanlar öldürülmeli” dedi. Süleymani suikastı sonrasında Irak’taki ABD askeri üssüne düzenlenen taarruzda ABD askerlerini maksat almadıklarını söyleyen Hacızade, “ABD’nin Ayn el-Esed Hava Üssü’nü gaye almadaki gayemiz, zavallı ABD askerlerini öldürmek değildi. Elbette bu taarruz birkaç füzenin ateşlenmesinden ibaret değildi. Bu akın İkinci Dünya Savaşından sonra bir birinci olma özelliğine sahip ve tesirleri hala sürüyor” tabirlerini kullandı.

İran’ın füze programı reaksiyon çekiyor

İran, ABD’nin yansısına ve Avrupa ülkelerinin kaygılarına karşın füze programını, bilhassa de balistik füzelerini geliştirmeye devam ediyor. İsrail de uzun müddettir Tahran’ın füze programına karşı dünyaya ikazda bulunurken, bunun İsrail, bölge ve Avrupa için bir tehdit oluşturduğunu savunuyor. Tahran idaresi ise programın büsbütün savunma maksatlı ve caydırıcı nitelikte olduğunu belirtiyor. – TAHRAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir