TBMM Genel Kurulu yarın yemin töreni için toplanacak

Yüksek Seçim Heyeti’nin (YSK) milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarını ilanının akabinde TBMM Genel Konseyi, Meclis İçtüzüğü’ne nazaran, yarın saat 14.00’te davetsiz toplanacak.

Yeni yasama periyodunun birinci birleşiminde milletvekilleri yemin edecek. Genel Kurul’un birinci birleşimini, MHP Genel Lideri ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli (75), en yaşlı üye sıfatıyla TBMM Süreksiz Lideri olarak yönetecek.

İçtüzüğe nazaran, en genç altı milletvekili, süreksiz olarak katip üyelik yapacak.

Bu kapsamda TBMM Süreksiz Başkanlık Divanı’nda AK Parti Ankara Milletvekili Zehranur Aydemir, AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mesut Bozatlı, AK Parti İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan ile Yeşil Sol Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın misyon yapacak.

Geçici Başkanlık Divanı, TBMM Lideri ve Başkanlık Divanı seçimine kadar misyon yapacak.

YEMİN MERASİMİ, BAHÇELİ’NİN ANT İÇMESİ İLE BAŞLAYACAK

TBMM Genel Şurası’nda birinci olarak Süreksiz Meclis Lideri Devlet Bahçeli yemin edecek. Bahçeli’nin akabinde vilayetlerin alfabetik sıralamasına nazaran milletvekilleri kürsüden ant içecek.

Milletvekilleri, Anayasa’da yer alan “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin parçalanamaz bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve kuralsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e ve Atatürk unsur ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, ulusal dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması idealinden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve onurum üzerine ant içerim” halindeki yemini ederek misyonlarına başlayacak.

Ant içme merasiminde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları birinci birleşimin başında yemin edebilecek.

Ant içmekten imtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacak.

Öte yandan Meclis’te milletvekillerinin kayıt süreçleri de devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir