İran Dışişleri Bakanı Rusya’da: ‘Dörtlü zirve haftaya Moskova’da yapılacak’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, resmi temaslar kapsamında başşehir Moskova’da bulunan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile bir ortaya geldi.

Sputnik’in haberine nazaran, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Lavrov ile düzenlenlediği ortak basın toplantısında, İran, Rusya, Türkiye ve Suriye dışişleri bakan yardımcılarının beklenen görüşmesinin gelecek hafta Moskova’da gerçekleşeceğini duyurdu. Bakan, dışişleri bakan yardımcıları seviyesinde gerçekleşecek görüşmelerin içeriğine ait detay vermedi.

EL VATAN GAZETESİ: GÖRÜŞMELER 3-4 NİSAN’DA MOSKOVA’DA

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, mart ayı başındaki bir açıklamasında, bu dörtlü tepenin hazırlıklarının yapılmaya başladığını söylemişti. Son olarak, Suriye’de yayın yapan El Vatan gazetesi de Türkiye, Suriye, Rusya ve İran dışişleri bakanları yardımcılarının Moskova’da 3-4 Nisan’da görüşeceğini duyurmuştu.

Ne olmuştu?

15-16 Mart’ta Moskova’da yapılması planlanan ‘dörtlü tepe’nin ertelendiği açıklanmıştı. Reuters ajansına konuşan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Rusya, Türkiye, İran ve Suriye dışişleri bakan yardımcılarının toplantısının ‘belirsiz bir tarihe ertelendiğini’ söylemişti. Toplantının, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile bir ortaya gelen Suriye Devlet Lideri Beşar Esad’ın Moskova ziyareti nedeniyle ertelendiği ileri sürülüyordu.

Toplantının ertelenme nedenine ait açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Ruslar ‘biz bunun hazırlığını yapamadık, erteleyelim’ dediler. Ancak Suriye rejimi oradaydı, tahminen ortak karar vermişlerdir. Daha sonra ‘ileride yapacağız’ dediler, biz de ‘tamam’ dedik” demişti. Mihail Bogdanov ise Çavuşoğlu’na verdiği karşılıkta, dörtlü görüşmenin ‘bazı ortakların hazır olmaması’ nedeniyle ertelendiğini söylemişti.

Görüşmenin, Moskova’nın talebinden fazla birtakım ortakların hazır olmaması nedeniyle ertelendiğini lisana getiren Bogdanov, şimdi tarihin belirlenmediğini fakat yakında yapılacağını umduğunu bildirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir