Kamala Harris polis şiddeti kurbanı Nichols’un cenazesine katılacak

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Lider Yardımcısı Kamala Harris‘in 7 Ocak’ta polislerce dövülen ve kaldırıldığı hastanede 3 gün sonra hayatını kaybeden siyahi Tyre Nichols‘un cenaze merasimine katılacağı bildirildi.

Aile avukatı Ben Crump, Nichols’un annesi RowVaughn Wells ve üvey babası Rodney Wells‘in Harris ile telefonda 30 dakikadan fazla görüştüklerini ve bugün yapılacak cenaze merasimine davet ettiklerini söyledi.

Harris ile Nichols’un annesinin özel olarak konuştuğunu belirten Crumps, hassaslığı için ailenin Harris’e müteşekkir olduğunu tabir etti.

Crump, polislerin “Nichols’u vahşice darp ederek öldürmesiyle” ilgili “eylem çağrısı” yapacağını kaydetti.

Bu ortada Harris, 27 Ocak’ta, polis ıslahatı yasası olan “George Floyd Polis Yasası”nın “acilen” kabul edilmesi için Kongre’ye davette bulunmuştu.

Harris, “Tyre Nichols’un ve ondan evvelki pek çok kişinin anısını onurlandırmak için adalet sistemimizden isminin hakkını vermesini talep etmeliyiz.” demişti.

Ne olmuştu?

ABD’nin Tennessee eyaletine bağlı Memphis kentinde FedEx şoförü olarak çalışan 29 yaşındaki Tyre Nichols, 7 Ocak’ta polis tarafından “dikkatsiz araç kullandığı” gerekçesiyle durdurularak arabasından indirilmiş, gözaltı süreci sırasında feci biçimde dövülmüştü.

Polislerin dakikalarca dövdükten sonra bıraktığı gence yaklaşık 30 dakika boyunca tıbbi müdahalede bulunulmamış hatta şiddetin sona ermesinden sonraki 10 dakikada olay yerine gelen ve tıbbi ekipmanları olan itfaiye grupları de Nichols’a hiçbir tıbbi müdahale yapmamıştı.

Daha sonra hastaneye kaldırılan siyahi genç, çok kanama nedeniyle 3 gün sonra hayatını kaybetmişti.

Nichols’un dövülme imajlarının yayımlanmasının akabinde Boston, Chicago, Detroit, New York ve Portland kentlerinde protesto şovları düzenlenmişti.

Memphis Polis Teşkilatı, olaya karışan 7 polisi misyondan uzaklaştırmış, 3 itfaiye çalışanının da işine son verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir