Kar altında ucuz et kuyruğu

Türk-İş’in son açıkladığı datalara nazaran dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması meblağı 8 bin 864 TL’ye çıktı. Rapora nazaran besin için yapılan harcama bir ayda yüzde 9,02 oranında arttı. Bir yıldaki artış oranı yüzde 108 oldu.

Artan hayat pahalılığı ve vatandaşın sağlıklı besine ulaşımını sağlamak için Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.

Yerli besi hayvanlarından temin edilen et, kıyma ve tavuk eserlerinin bugün prestijiyle Başşehir Taşınabilir Market ve Başşehir Marketlerde uygun fiyattan satışına başlandı. Satışlar, Ramazan ayı sonuna kadar 25 ilçede yapılacak. Başşehir Taşınabilir Market’in birinci hizmet noktası olan Sıhhiye’de vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Başşehir Taşınabilir Market’te kıyma 139,5 TL’den, kuşbaşı ise 149,5 TL’den satışa çıkarıldı.

‘Kuyrukta dura dura nasıl geçineceksin?’

Ucuz et kuyruğunda bekleyen Şahin Kurter, “Mali müşavir emeklisiyim lakin sıkıntı geçiniyoruz. Kıymanın kilosu 220-250 ortasında. Başka etler daha değerli. Burası şu anda 150 TL’ye veriyor. Yani ortada en az 100 TL’lik fark var. Bu da emekli için çok değerli. Soframıza ayda bir et koyabilirsek ne keyifli bize. Vatandaş perişan. Tam iki saattir kuyruk bekliyoruz. Burada 50 lira karımızı olsun” diye konuştu.

Bir öteki vatandaş ise “Sabah duyduk haberi 2 saattir bekliyoruz ne verirlerse alacağız. Bu kuyruklarda dura dura nasıl geçineceksin? Kalabalık bir aileyim, çok sıkıntı geçinmek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir