Kayseri ihracatı fren yaptı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Ticaret Odası İdare Heyeti Lideri Ömer Gülsoy, “TÜİK bilgilerine nazaran 2023 yılı Ağustos ayı ihracatımız 299 milyon 822 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 3,98 azalış yaşanmıştır. 2023 Temmuz ayına kıyasla yüzde 10,8 oranında artış görülmüştür. Kayseri olarak İthalatımız ise Ağustos ayında 133 milyon 18 bin dolar olmuştur. Azalış oranı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 19,06oranında gerçekleşmiştir. Bir evvelki aya nazaran azalış oranı ise yüzde 17,20.’dür.

2023 yılı Ağustos periyodunda ihracat pazarlarımız; Irak, Almanya, Avusturya, ABD, Birleşik Krallık, İsrail, Romanya, Rusya Federasyonu, Fas ve İtalya’dır. Kayseri’den Temmuz ayında 155 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir.” tabirlerini kullandı.

Kayseri ihracatının dallar bazında tahlilini yapan Lider Gülsoy, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği bölümlerden Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri, Elektrik Elektronik, Makine Aksamları, Halı, Su Eserleri, ve Hayvansal Mamulleri üzere bölümlerde artış yaşanırken Demir ve Demir Dışı Metaller, Çelik, Dokumacılık ve Hammaddeleri, Kimyevi Husus ve Mamulleri üzere dallarda azalış gerçekleşmiştir.“ dedi.

Başkan Gülsoy, Global iktisattaki gelişmelerin dikkatle okunması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Birçok ihracat pazarında artan yavaşlama sinyalleri var. Bu da dış talebin devamlılığı açısından risk taşıyor. İhracat pazarının daraldığı, memleketler arası finansal piyasalarda dış kaynağa ulaşmanın zorlaştığı bir devirden geçiyoruz. Ülke olarak da kent olarak da hem bulunduğumuz coğrafik pozisyon hem de ihracat temelli bir iktisada sahip olduğumuzdan global gelişmelerden çok etkileniyoruz…Dolayısıyla Kayseri ve ülke olarak gelecek stratejilerimizi global gelişmelerden bağımsız oluşturamayız. Biz de bu noktada Kayseri Ticaret Odası olarak ihracatçılarımıza, üyelerimize projelerimiz ve hizmetlerimizle takviye olmaya devam edeceğiz.

Enflasyon, gerçek kesimin yatırım kararlarında belirsizliğe neden olmaya devam ediyor. KOBİ kredilerindeki daralma, zincirleme tesiriyle ülkenin ve bölümlerin tamamına olumsuz yansıyor. Üretim ve ihracat olmadan ekonomik büyümeyi ve istikrarı sağlamak mümkün olmayacaktır. İşletme sermayesine muhtaçlığımız var. Finans dünyasının gerçek kesime dayanak olmasını bekliyoruz. Yaşanan tüm zorluklara karşın Kayseri olarak yılın 8 ayında toplam ihracat sayımız 2 Milyar 374 Milyon Dolar’a çıkmıştır. En güçlü şartlarda dahi yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı yaklaşımımızla iktisadımızı büyütmeye ve güçlendirmeye devam diyoruz. Tüm zorluklara karşın dimdik ayakta duran, memleketi ve ülkesi için üretmeye devam eden, yüzlerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir