Kolombiya depremzedelere destek için Türkiye’ye 20 kişilik uzman ekip gönderdi

Kolombiya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, grubun Türkiye’de 11 gün kalacağı, depremzedelere yardım ve dayanakta bulunacağı bildirildi.

Açıklamada, 20 kişilik uzman gruba özel eğitimli 8 köpeğin de eşlik edeceği belirtilerek, birkaç gün içinde 25 şahıstan oluşan bir acil sıhhat grubunun de görevlendirilmesinin planlandığı kaydedildi.

Ulusal Afet Risk İdaresi Ünitesi (UNGRD) Yöneticisi Genel Yöneticisi Javier Pava, El Dorado Milletlerarası Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında, zelzele bölgesindeki çalışmalara dayanak için görevlendirildiklerini söyledi.

Pava, “Orada zelzele felaketinden etkilenen bölgelerde, insanlara yararlı olmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Cumhurbaşkanımız Gustavo Petro ismine bir kere daha zelzelede hayatını kaybedenlerin ailelerine dayanışmamızı sunuyoruz. Her vakit kardeş Türk halkının yanında olacağız.” sözünü kullandı.

Kolombiya ordusu arama kurtarma grubu yetkilisi Albay Juan Fernando Carmona Cardona, yaptığı açıklamada, “Bugün bir küme kahramanı tam grup teçhizatlarıyla Türkiye’ye uğurluyoruz.” dedi.

Uluslararası yardım davetinin Kolombiya tarafından kabul edildiğini hatırlatan Cardona, “Türkiye, 6 Şubat’tan bu yana büyük sarsıntı felaketiyle karşı karşıyadır. Arama kurtarma ve sıhhat takımımız, özel eğitimli 8 köpekle hala enkaz altında olanları tespit etmek için orada olacak.” halinde konuştu.

Türkiye’nin Bogota Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun da “Depremin yayıldığı alan çok geniş, hasebiyle çok sayıda gruba gereksinim olduğu bilgisi geldi. Kolombiya hükümetine verdikleri bu dayanaktan dolayı çok teşekkür ederiz. Stratejik ortağımız Kolombiya’nın bu katkısı bizleri çok memnun etti. Alanda kesinlikle gerekli katkıyı sağlayacaklardır.” değerlendirmesinde bulundu.

UNGRD takımından Francisco Gomez de son derece profesyonel bir takımla yola çıktıklarını belirterek, “Görevimizi en uygun formda yapıp oradaki insanlara yararlı olacağız.” diye konuştu.

Toplu fotoğraf çekiminin akabinde Büyükelçi Sun, UNGRD takımına teşekkür ederek, onları Türkiye’ye uğurladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir