Krizdeki Credit Suisse’ten gövde gösterisi

Son periyotta güç günler geçiren Credit Suisse, planladığı revizyon çalışmalarında sona yaklaşırken yaklaşık 3 milyar İsviçre Frangı (3 milyar dolar) kıymetinde şirket tahvili geri alım ihalesi duyurdu.

Bankadan Cuma günü yapılan açıklamada, “İşlemler, genel borç kompozisyonumuzu yönetmeye ve faiz masraflarını optimize etmeye yönelik proaktif yaklaşımımızla tutarlılık gösteriyor ve mevcut piyasa şartlarında şirketin borç tahvillerini cazip düzeylerden geri almamıza imkan tanıyacak” tabirleri kullanıldı.

Bankanın, varlık satışlarını ve piyasa çıkışlarını da içermesi beklenen büyük bir stratejik revizyonun sonuçlarını duyurmasına haftalar kaldı.

Son günlerde banka paylarının rekor düşüşler sergileyerek yarısından fazla bedel kaybetmesi de revizyon çalışmalarına öncelik ekledi. Yatırımcıların bankanın borcunu sigortalamak için ödemeleri gereken fiyat da son periyotta görülmemiş düzeylere yükselmişti.

Yatırımcılar, bilhassa yatırım bankasının ağır kayıplara uğradığı bir devirde, bankanın stratejisinin maliyetini nasıl karşılayacağı ve bunun sermaye gücü için ne manaya geleceği konusunda telaşlı.

Credit Suisse, 30 Haziran’da yüzde 13,5’lik bir CET1 sermaye oranına sahipti; bu, milletlerarası otoritelerin talep ettiği en az yüzde 8’in ve İsviçre’nin kural koştuğu yüzde 10’luk oranın ziyadesiyle üzerindeydi.

Öte yandan İsviçre hükümeti Mart ayından beri sistemle temaslı bankalara kamu likidite dayanağı sağlayacak yeni bir yasa üzerinde çalışıyor.

Yapılan duyuruya nazaran bankanın borç geri alım planı pahası sekiz euro veye sterlin olan borçlanma senetlerine ait 1 milyar euroya kadar nakit ihale içerirken ve bankanın bundan farklı olarak 12 dolar fiyatındaki borç senetleri için toplam 2 milyar dolara kadar bir nakit geri alım ihalesini pahalandırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir