Kur korumalı mevduatta 137 milyar liralık artış: Rakam iki trilyon lirayı geçti

Bu yılın başında 1.37 trilyon lira düzeyinde olan KKM hesapları mart ayından sonra süratle arttı. KKM birinci olarak aralık 2021 tarihinde kurdaki atak sonrası devreye girdi. Evvel kişisel müşterilere tanınan KKM daha sonra hukuksal bireylere de tanındı. Bu yılın başından itibaren KKM hesaplarına yönelik çeşitli adımlar atıldı.

Dövizden dönüşümlü olan KKM’lerde tavan 26 Ocak’ta kaldırıldı. Mart ayının sonlarında Merkez Bankası Döviz yükümlülüğü olan şirketlere en az 1 ay vadeli olmak üzere döviz yahut Türk lirası mevduat ve iştirak hesabı açma imkânı getirdi. Bir gün sonra da 31 Mart günü KKM hesaplarına uygulanan Türk lirası faiz üst hududu kaldırıldı. Böylelikle siyaset faizinin 3 puan üzerindeki azami faiz uygulaması sona ermiş oldu.

Bankalar kendi belirliyor

Hürriyet’teki habere nazaran; Bankalar 31 Mart tarihine kadar siyaset faizinin üst sonunu kullanıyorlardı. Siyaset faizi yüzde 8.5. Artı 3 puan verildiğinde KKM uygulamasında verilebilecek en yüksek faiz yüzde 11.5 oluyordu. Bankalar artık kendileri belirliyor.

Mart ayından sonra KKM hesaplarında süratli bir Artış görüldü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) datalarına nazaran, 3 Mart tarihinde 1 trilyon 577 milyar lira olan KKM hesapları, mart ayının sonunda 1 trilyon 701 milyar liraya yükseldi.

7 Nisan tarihli haftada 1 trilyon 776 milyar liraya yükselen KKM hesapları, 14 Nisan tarihli haftada 1 trilyon 890 milyar lira 20 Nisan tarihli haftada 1 trilyon 979 milyar lira, 28 Nisan tarihli haftada ise 2 trilyon 117 milyar liraya yükseldi. 3 Mart ile 28 Nisan tarihleri ortasında KKM hesaplarındaki artış 540.4 milyar lira oldu. KKM hesaplarında haftalık bazda 137.8 milyar liralık artış yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir