Savcı ‘rıza var’ dedi: Engelli kıza cinsel istismar sanığına ‘beraat’ talebi

Yenimahalle ilçesi Batıkent semtinde oturan zihinsel engelli Tatlı Dilan E., geçen yıl 4 Ağustos’ta konutundan çıktıktan sonra kayboldu. Sevecen Dilan E., Etimesgut ilçesindeki parkta yürürken bulundu.

16 saat sonra ulaşılan Tatlı Dilan E.’nin sözü üzerine, zorla alıkoyma ve cinsel istismar argümanıyla Muhammet Burak E., gözaltına alındı.

Adliyeye sevk edilen kuşkulu, çıkarıldığı hakimlikçe isimli denetimle özgür bırakıldı. Muhammet Burak E. hakkında ‘cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılmak’ kabahatlerinden 32 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

SAVCI, ‘RIZA VAR’ DEDİ

Ankara 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Muhammet Burak E. ile taraf avukatları katıldı. Mahkeme lideri, dava belgesine giren isimli tıp raporunu okudu. Raporda, Sevecen Dilan E.’nin pürüz durumunun dışarıdan bir kişi tarafından fark edilemeyeceği lakin tabipler tarafından anlaşılabileceği belirtildi.

Mütalaasını açıklayan savcı, sanığın cinsel maksatla zorla alıkoyduğu sav edilse de Tatlı Dilan E.’nin kendi isteğiyle yanına gittiğini savundu.

Sanığın, daha sonra Hoş Dilan E.’yi konutuna göndermek istediğini lakin kızın istemediğini, bunun üzerine sanığın kızı tartakladığını, alıkoyma kastıyla hareket etmediğini kaydetti.

‘YASAL UNSURLAR’ OLUŞMAMIŞ

Savcı, sanığın Tatlı Dilan E.’nin zeka geriliğini fark etmediğini, hatada yasal ögelerin oluşmadığını savundu. Savcı, bu nedenle sanık Muhammet Burak E. hakkında ‘cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ kabahatlerinden beraat talep etti.

Mahkeme heyeti, avukatlara mütalaaya karşı savunma yapmaları için mühlet vererek duruşmayı erteledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir