Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye Pavyonu’nda sergilenecek eser tanıtıldı

Londra Tasarım Bienali‘nin Türkiye Pavyonu’nda yer alacak eser “Açık Yapıt”ın tanıtımı yapıldı.

Sanatçı ve mimar Melek Zeynep Bulut tarafından tasarlanan yapıtın detayları, Soho House’da düzenlenen toplantıda paylaşıldı.

Lansmanda konuşan Bulut, Londra Tasarım Bienali’nin, dünyanın en değerli bienallerinden birisi olduğunu tabir ederek, “Bienalin davetinde, dünyanın dört bir yanından dizayncı ve sanatkarlardan çeşitli farkındalık çalışmaları istendi. Biz de Türkiye’den bu davete karşılık vererek projemizi sunduk” dedi.

Bulut, “Açık Yapıt” yapıtının performatif bir yer tasarımı olduğuna değinerek, “Tıpkı bir enstrüman üzere çalışan hareketli ve sesli yüzeylerin oluşturduğu soyut kapılar ve sirkülasyon planı, ziyaretçinin de dahil oluşu ile bir değiş tokuş olacak. Yerleştirme, şuurlu olarak anıtsal bir diziliş ve büyüklükle öne çıkarken, ziyaretçilerin bu deneysel yere temas etmesi ile bu dokunulmazlık, seslilik ve esneklikle buluşacak. Kapılar şuurlu olarak birbiri ile bağlanıp bir duvar ya da koridor oluşturmaz. Bilakis tüm kesimleriyle kendini açmış, açık bir karşılama üzere davranır” diye konuştu.

Her edisyonda yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan bienalde, Türkiye Pavyonu’nun avluda yer alacağını aktaran sanatçı, burada çeşitli ülkelerden 40’tan fazla sanatkarın, global zorluklarla yüzleşen ve izleyicilere ilham veren dizaynlarını sergileyeceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakan yardımcıları Özgül Özkan Yavuz ve Ahmet Misbah Demircan’ın da katıldığı tanıtım toplantısında, basın mensuplarının yanı sıra farklı disiplinlerden çok sayıda sanatçı yer aldı.

Akustik ve mimari danışmanlığını Celaleddin Çelik’in üstlendiği projede, Doç. Dr. Mehmet Selim Ökten ile grubu Fazilet Kazım Demirkıran, Emrah Bural ve Asude Parıltı Sancaktutan yer alıyor.

Bu yıl 1-25 Haziran tarihlerinde Londra’daki Somerset House’da gerçekleştirilecek aktifliğin teması “Küresel oyun: İşbirliklerini Yine Eşleme” olarak açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir