Muş’taki müzeler Malazgirt Zaferi’nden Milli Mücadele’ye uzanan dönemde yolculuğa çıkarıyor

Muş’un kent merkezinde 1938’de inşa edilen okul binasının restore edilmesiyle oluşturulan Arkeoloji Müzesi ile Malazgirt ilçesindeki “1071’den 2071’e Türk Tarihi Vakit Tüneli” panoramik müzesi, farklı konseptteki dizaynları, sergilenen eserler ve minyatürlerle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Malazgirt Zaferi’nin kazanıldığı ilçede 2 yıl evvel ziyaretçi kabulüne başlayan müzede, Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli, 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi minyatürü, Bandırma Vapuru maketi ile savaş kahramanları, Osmanlı padişahları, ülkedeki kültür varlıkları, 15 Temmuz 2016 yılındaki darbe teşebbüsü gecesi yaşananlar, geçmiş periyotlardaki günlük ömür, Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 amaçlarının anlatıldığı canlandırma kısımları ve fotoğraflar yer alıyor.

Arkeoloji Müzesi’nde ise Kalkolitik, Tunç ve Demir çağları, Helenistik, Roma, Doğu Roma İmparatorluğu, Selçuklu ve Osmanlı periyotları ile yakın tarihe ilişkin 2 bine yakın eser sergileniyor.

Müzeleri gezen yerli ve yabancı ziyaretçiler, yapıtları ve canlandırma kısımlarını inceleyerek Selçuklulardan bugüne bölgenin kadim tarihi hakkında bilgi sahibi oluyor.

“HEM UFUK VERİYOR HEM DE TARİHİ GEÇMİŞİNİ HATIRLATIYOR”

Muş Valisi İlker Gündüzöz, kent merkezindeki tarihi taş binayı Valilik olarak restore ederek müzeye dönüştürdüklerini söyledi.

Ayrıca Malazgirt’te “1071’den 2071’e Türk Tarihi Vakit Tüneli Müzesi”ni açtıklarını hatırlatan Gündüzöz, şunları kaydetti:

“Bu da Valiliğimizce yapıldı ve epey ilgi çeken bir müze. Muşlu hemşehrilerimizi, sanatseverleri ve etraf vilayetlerdeki vatandaşlarımızı bu iki müzeye davet ediyoruz. Müzelerimiz hoş anılar biriktirecekleri alanlar. Muş merkezdeki Arkeoloji Müzesi, kent müzesi fonksiyonu de görüyor. Burada kaybolacak, depolarda çürüyecek Muş’a ilişkin öğeleri sergileme imkanı var. Onun dışında milattan evvelki tarihlerde çeşitli medeniyetlere, Urartu, Selçuklu ve Osmanlılara ilişkin eserler burada sergileniyor. Daha evvel yeni buluntular öteki müzelere gidiyordu, artık Muş’ta bulunan buluntular müzemize gelecek. Münasebetiyle kültürel kıymetlerimizin birikmesiyle burası daha da gelişecek.”

Bölgeden çıkarılan yapıtlardan bir kısmının Arkeoloji Müzesi’ne getirildiğini fakat kimilerinin öteki müzelerde sergilendiğini belirten Gündüzöz, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Gönül istek ederdi ki tarihi eserler bulundukları bölgede sergilensin. Onun için bu âlâ bir başlangıç oldu. Bu tıp yerler bize bir destinasyon veriyor. Malazgirt, tarihimizde çok manalı bir yer ancak orada bir müze yapmazsanız, vatandaşların gezeceği, bilgi sahibi olabilecekleri yerler yok. Bu açıdan değerli bir cazibe merkezi oluşturmak gerekir. Bir evladımız müzeye girdiğinde bilinçaltına, 1071 ve 1453 üzere tarihi noktalar nakşediliyor. Yalnızca tarihimiz değil, gayelerimiz, 2023, 2053 ve 2071 durakları var. Münasebetiyle hem ufuk veriyor hem de tarihi geçmişini hatırlatıyor zira biz buna inanıyoruz, mazisi olmayanın geleceği olmaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir