Oğuz Çetin’den Arda Güler’e övgü: İz bırakacak bir oyuncu konumuna doğru ilerliyor

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Futbol Gelişim Direktörü Oğuz Çetin, Fenerbahçeli Arda Güler‘in yetenekleriyle iz bırakacak bir oyuncu pozisyonuna yanlışsız ilerlediğini söyledi.

Fenerbahçe Futbol Akademi’nin bu dönem başlattığı ve 5 ülkeden 16 grubun katıldığı Memleketler arası 11 Yaş Altı Can Bartu Turnuvası başlangıcına konuk olarak davet edilen Oğuz Çetin, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Futbol gelişim yöneticisi olarak bu cins tertiplere şahit olmanın memnunluğunu yaşadığını belirten Çetin, bu kadar küçük yaş çocuklarının birbirlerinden öğrenecek çok şeyleri olduğunu ve ferdî gelişimlerinin bu formda sağlanabildiğini aktardı.

“Camiayı temsil edebilecek bir genç geliyor; Arda Güler”

Fenerbahçe efsanesi Can Bartu’yu da hürmetle andığını kaydeden Çetin, “Can Bartu deyince de çok özel öyküler aklıma geliyor. Abimin ismi Can, biricik oğlumun ismi Bartu, Fenerbahçe’de her şeyi yaşadık, Fenerbahçeliyiz.” dedi.

Sarı-lacivertli kulübün tarihine ismi yazılan büyük bir oyuncu olduğu hatırlatılarak, bugüne dek kendi düzeyinde bir oyuncuyla karşılaşıp karşılaşmadığı sorulan Oğuz Çetin, Arda Güler’i işaret ederek, “Toplama baktığımızda çok pahalı, çok kaliteli, çok yetenekli, çok marifetli oyuncular geldi, geçti bizler üzere ve yenileri de geliyor inanın bana. Herkesin kendi içinde kimi farklılıkları olabilir. Bugün camiayı da o istikamette temsil edebilecek bir genç geliyor; Arda Güler üzere. Onun için asıl olan yalnızca futbolcu olmak değil hayatın bütününde yer alabilmek, iz bırakabilmek. O açıdan ben çok memnunum.” diye konuştu.

“İz bırakacak bir oyuncu pozisyonuna gerçek ilerliyor”

Arda Güler ile ilgili kanılarının ne olduğu sorusuna ait de, ferdî gelişimini çok düzgün tamamlayan, çok üst seviye yeteneklere sahip olan bireylerin, toplum tarafından, sahiden hangi topluluktan olursa olsun sevilip sayılan bireyler olduğu karşılığını veren Çetin, şöyle devam etti:

“Ben Arda’da onu görüyorum. Hem eğitimi hem şahsî gelişimiyle hem de yetenekleriyle ve yeteneklerini geliştirmesiyle birlikte. Zira bütün olarak ele aldığımda Türk futbolunun kıymetli bir ismi olarak gelişecek, ortaya çıkacak. Bu gelişim süreci bence çok hakikat ilerliyor. Aile yapısıyla, duruşuyla, alandaki o yetenekleriyle sahiden iz bırakacak bir oyuncu pozisyonuna hakikat koşarak ilerliyor.”

Fenerbahçeli genç 10 numaranın futbolcu olmak isteyen çocuklar için de düzgün bir örnek olduğunu vurgulayan Oğuz Çetin, “Zaten bugün 11 yaş çocuklarımız bu türlü bir ortamda futbol içinde birbirlerinden etkileşim içerisindeler. Bu çocukların örnek alacağı şahıslar olağan ki A ekipte şu anda üst seviyede olan futbolcular olduğu üzere aslında alt yapıdan çıkıp A grupta oynayan Arda üzere oyuncular daha da öne çıkabiliyor. Onlar için idol oyuncular oluyor. O yüzden Arda’nın sorumluluğu büyük. Kendi şahsî gelişimini en yanlışsız halde oluştururken, alanda çok başarılı bir Arda olması, herkes için bir örnek olacak.” tabirlerini kullandı.

“Bizim aslında potansiyelimiz çok yüksek”

A Ulusal Kadro’nun 2022 Dünya Kupası’na katılamadığı hatırlatılan Oğuz Çetin, yeni kuşak ulusal ekibin bundan sonraki turnuvalara katılıp katılamayacağıyla ilgili soruya şu karşılığı verdi:

“Bugün en deneyimli ulusal ekip oyuncularımız Hakan Çalhanoğlu, Cenk Tosun, 28-29-30 yaşlarında. Havuz dar. Ve bakıldığında da artık genç nesil A Ulusal Ekip’te yer alıyor. Onların da iki-üç yıla gereksinimleri var. Lakin görünün şu ki; bu genç kuşak iki yıl içinde, üç yıl içinde yeniden bir damga vurabilir, tekrar öne çıkabilir. Ve alttan da sahiden bedelli oyuncular buraya katılacaklardır. Var artık. Bizim aslında potansiyelimiz çok yüksek.”

Genç teknik adam sayısı artacak

Son günlerde, başarılarıyla ön plana çıkan genç teknik yöneticilerle ilgili de konuşan Oğuz Çetin, şu tabirleri kullandı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir