Yeniden Refah, Cumhur İttifakı’na katılım konusunda ikiye bölündü

ANKARA – Ulusal Görüş hareketinin kurucusu Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın Genel Başkanlığını yürüttüğü Tekrar Refah Partisi kritik bir eşikte. Kurulduğu günden bu yana iktidarın başta iktisat olmak üzere birçok siyasetini eleştiren partinin kapısını AK Parti çaldı. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesinde AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, ittifaka iştirak teklifini Tekrar Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan’a iletti.

İTTİFAKA İŞTİRAK KONUSUNDA PARTİ İKİYE AYRILDI

Yeniden Refah başkanı Erbakan bu ittifak teklifini partinin en üst organları Merkez İdare Şurası, Merkez Yürütme Heyeti ve partinin vilayet liderleriyle kapalı toplantılar yaparak görüştü.

Edinilen bilgiye nazaran partinin mutfağı Cumhur İttifakı’na iştirak konusunda yüzde 50 yüzde 50 olmak üzere iki farklı görüşte yer aldı. Bu vakte kadar AK Parti’nin siyasetlerinin eleştirildiği, ittifaka girmenin “sorumluluk” ve “hatalarda ortak olmayı” yaratacağını savunanlara karşılık “şartlarımızı kabul ederlerse kazanımlarımız hayata geçer” görüşleri paylaşıldı.

İTTİFAKA İŞTİRAKTE ‘OLUMLU’ KARAR AĞIR BASIYOR

İttifak için partide takviye verenlerle karşı çıkanlar ortasındaki görüş alışverişinin akabinde son kelam için gözler Yine Refah önderi Fatih Erbakan’a çevrildi. Tüm görüşleri not eden Erbakan, son kararı iki gün içerisinde kamuoyuna duyuracak. Parti kaynaklarına nazaran Erbakan’ın Cumhur İttifakı’na katılmada eğilimi ‘evet’ten yana.

.

BAKANIN AÇIKLAMASI NASIL YANKILANDI?

Cumhur İttifakı’nın teklifinin akabinde Tekrar Refah’ın 30 unsurluk teklifi de kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. İktisattan tarıma, dış siyasetten endüstriye farklı taleplerin olduğu şartlardan en dikkat çekeni ise 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un değiştirilmesiydi. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın toplumsal medya hesabından yaptığı, “6284 sayılı kanunun varlığının tartışılmaya açılması dahi bizce kabul edilemez” tabirlerini kullandığı paylaşımın akabinde gözler bu teklifi lisana getiren Yine Refah Partisi’ne çevrildi. Parti kaynaklarına nazaran “kökten” bir iptal yerine kelam konusu kanunun “aile yaşamı” çerçevesinde düzenlenmesi gerekiyor. Bakan Yanık’ın toplumsal medya paylaşımına karşın AK Parti’nin bu hususta adım atacağı görüşü de partide hâkim.

HÜDA-PAR’IN ONAYLANAN DA ONAYLANMAYAN DA GÖRÜŞLERİ VAR

Hür Dava Partisi’nin (HÜDA-PAR) Cumhur İttifakı’nda yer almasına dönük reaksiyonlar de bu süreçte kayda geçti. HÜDA-PAR’ın Cumhur İttifakı’na iştiraki durumunda Yine Refah’ın bu husustaki tavrı da merak ediliyor. AK Parti’nin tüm siyasetlerini onaylamadıklarını, bu itirazları kayda geçtiklerini ve bunların ortadan kaldırılması için adım atılmasını talep ettiklerini hatırlatan partililere nazaran birebir durum HÜDA-PAR için de geçerli. Yine Refah’a nazaran HÜDA-PAR’ın onayladıkları ve onaylamadıkları görüşleri var ancak bu durum tıpkı ittifakta yer alınmasının önünde bir pürüz değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir