Sanayiciler yuva yapıyor

6 Şubat sarsıntılarının neden olduğu barınma gereksinimini gidermek için endüstriciler konteyner imaline yönlendirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, sanayicilerin konteyner üretimine teşvik edilmesine ait TBMM Sanayi ve Teknoloji Komitesi’nde bilgi verdi.

Hasan Büyükdede.

ÜRETİM KONTEYNERE ÇEVRİLDİ

Büyükdede, zelzeleden etkilenen vilayetlerde oluşan konteyner muhtaçlığı için AFAD’ın 100 bin konteyner sipariş ettiğini bildirdi. Büyükdede, şöyle konuştu: “Özellikle küçük sanayi siteleri ve organize sanayi bölgeleri için gereksinim duyulan insan kaynağını orada besleyebileceğimiz yer üretmemiz gerekti. Adıyaman’da OSB’nin içerisinde diğer bir iş yapan arkadaşı şu anda konteynerci yaptık. Elazığ’da konteynerci yaptık. Malatya’da 3 tane konteynerci yaptık, birebir biçimde şu anda Gaziantep’te önemli bir konteyner altyapısı yaptık. Konya’da şu anda aşağı üst bin 200 konteyner yapan bir tane tesis kuruldu ve öteki taraftan Kızılay’ın hoş bir tesisi var, onu devreye aldık, hızlandırdık, aşağı üst günde 40 tane konteyner üretmeye başladık.”

14 bin OSB tesisi yerle bir oldu

TBMM Sanayi ve Teknoloji Komitesi Lideri Ziya Altunyaldız, sarsıntının OSB ve küçük sanayi sitelerine tesirine ait konuştu. Aktunyaldız, “Sanayi Bakanlığı ve OSBÜK tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 14 bin OSB tesisi ve bin 413 küçük sanayi sitesinin yıkıldığı, 166 OSB ile 2 bin 970 KSS’nin ağır hasarlı olduğu, 152 OSB ile bin 172 KSS’nin ise orta hasarlı olduğu bilgileri bize ulaştı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir