Selimiye Camii’nde restorasyon sürüyor

Bugüne kadar kurşun örtü bakım ve tadilatı, kalem işleri, raspa süreçleri, kündekari kapıların bakımının yapıldığı onarımda, iç yer, kubbe ve minarelerdeki çalışmalar sürüyor.

Restorasyonla, çimentolu uygulamalar yapıdan uzaklaştırılacak, caminin cam ve ahşap pencere doğramaları büsbütün yenilenecek.

Yapının bütün yer döşemeleri sökülerek özgün olanlar denetim edilecek ve döşeme taşlarında hasar varsa ilgili raporlar doğrultusunda giderilecek.

Mahfil katı tabanında kullanıldığı tespit edilen çimentolu şap, mekanik metotla sökülerek yapıdan uzaklaştırılacak ve yepyeni taban (küfeki) açığa çıkarılacak.

Caminin içinde yer alan 264 alçı içlikten, 1983 tamiratında düz cam yahut pleksiglas yapılanlar, tekrar paslanmaz çelik strüktürlü ve şişe tabanı camlı olarak yenilenecek. Tüm beyaz çimentolu dışlıklar ise suya sağlam alçı (anhidrit yahut şeker alçı) ile paslanmaz teçhizatlı ve şişe tabanlı olarak değiştirilecek.

Ana yerin pencerelerindeki özgün ahşap kepenkler ile kapılar, bilhassa alt eteklerinden denetim edilerek çürüme, gereç kaybı ve eksik kesim tamirleri yapılacak. Caminin atmosferik tesirlerle çürümüş olan tüm ahşap pencere doğramaları onarımda tekrar yapılacak.

Kalem işlerindeki bozulmalar da onarım çalışmasında giderilecek.

Geçmiş tamiratlarda periyodun onarım anlayışı olarak kabul gören lakin bugün sakıncaları nedeniyle tümüyle tarihi yapıya ziyan verici olarak kabul edilen, kubbelerdeki sıvalar, derz tamirleri, döşemelerdeki çimentolu şap, beton dışlıklar üzere portland çimentolu uygulamalar, onarım çalışmaları sırasında yapıdan uzaklaştırılacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir