Sezgin Tanrıkulu: Akıl olsa Dicle’nin kenarına çadır kent kurulur mu?

DİYARBAKIR – CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Maraş’ta meydana gelen sarsıntıların akabinde memleketi Diyarbakır’a geldi. Diyarbakır’da 7 binada yıkım olmuştu. Zelzelelerin şiddeti dehşete düşürdüğü için kentte yaşayan beşerler günlerce konutlarına girmemişti. Beşerler çadırdan besine kadar birçok yardıma muhtaç duruma düşmüşlerdi. Enkazlardan çıkan meyyit sayısı her geçen gün artıyordu.

Sezgin Tanrıkulu bütün bu süreci hem partisinin vilayet binasından hem de Diyarbakır Kent Muhafaza ve Dayanışma Platformu ile irtibatta kalarak yakından izledi, depremzedelere bir ortaya gelerek yaşadıkları problemler hakkında bilgi aldı ve problemlerin giderilebilmesi için çabaladı.

Parlamentoda bakanlara zelzeleyle ilgili en çok soru soran milletvekili olan Tanrıkulu ile zelzeleden 15 gün sonra gözlemlediği eksiklikleri, yanılgıları ve bundan sonra nelerin yapılabileceğini konuştuk.

‘SORUMLU ERDOĞAN’IN KENDİSİDİR’

Türkiye’nin fay sınırları üzerinde bulunduğunu hatırlatan Tanrıkulu, “Biz bu coğrafyayı değiştiremeyiz. Fakat muhtemel maliyetlerini en aza indirebilirdik. Bu yapılmadı. Münasebetiyle siyaset bunun birinci derecede sorumlusudur. Yıkımlarda müteahhitlerden evvel birinci derecede sorumlu olan siyasettir. Bunun sorumlusu, bir sefer daha söz ediyorum, Erdoğan’ın şahsen kendisidir. O işte, defter tutacağım, not alıyorum falan diyor, lakin yurttaşlarımızın hafızası da onu not etti” diye konuştu.

‘ÇÖKEN DEVLET OLDU’

Hükümetin zelzeleye hazırlıklı olmadığı ve zelzeleden sonra süratli davranarak can kaybının en aza indirme noktasında eksik kaldığı ileri sürüldü. Tanrıkulu da bu şikayetleri lisana getirdi ve “Diyarbakır’da çöken 7 bina var. Yedi binanın enkazı on üç günde kaldırılamadı Gözümüzle gördük, insanlara ulaşılamadı. On üçüncü günde daha Galeria’da on bir kişi vardı. Yani bu insan sayısı otuz olsa ne olsa ya da elli olsa ne olacaktı. Yani çöken aslında devlet. Adalet ve Kalkınma Partisi, Sonuçta bütün kurumları çürüttü ve çökertti” dedi.

“Depremin tesirli olduğu vilayetlerde valiler ile AFAD neden süratli davranmadı?” formundaki soruya, “Öyle bir kapasiteleri yok. O denli bir akılları yok. O denli bir tertip yok” formunda karşılık verdi.

‘YURTTAŞLAR MAHALLÎ SİYASETÇİ GÖRMEK İSTİYOR’

Şehrin kayyımla yönetildiğini hatırlatan Tanrıkulu, “Yurttaş seçilmiş siyasetçi görmek ister” diyerek şunları söyledi: –

“Yerel siyasetçi görmek ister. Hesap soracağın, bir şey talep edeceğin kimse yok sokakta. Yarattıkları algının tümü çöktü. ‘Devlet nerede?’ diyorlar. Devlet var Diyarbakır’da. Nasıl var? Zorbalıkta var. Zulümde var devlet. Lakin yardım etmede, ulaşmada yok. Hem Diyarbakır’da yok hem bütün Türkiye’de yok. Daima söylüyorum, bu hükümetin başardığı bir şey var, o da zalimlikte, zulümde eşitlik. Bütün Türkiye’de bu eşitliği sağladılar. Sonuçta devletin on vilayette de olmadığını gördük. Diyarbakır bizim açımızdan neden kıymetli? Her ilin belediyesi var, hesap sorabileceğin yahut bir şey talep edebileceğin. Lakin Diyarbakır kayyımla yönetiliyor ve sokakta seçilmiş, hesap sorabileceğin bir meclis üyesi bile yok. Bunun nasıl berbat bir idare biçimi olduğunu zelzele nedeniyle bir defa daha gördük.”

‘BÜTÇEYİ TEK BİR ADAM YAPIYOR’

Diyarbakır Türkiye’nin en büyük on vilayetinden bir tanesi diye belirten Tanrıkulu, zelzeleden sonra imarla ilgili birçok işin yapılacağını söyledi.
Tanrıkulu, “İmarla ilgili tek bir adam karar verdiğine dikkat çekerek, “İlçe belediyesinin imar komitesi yok. Büyükşehir belediyesinin imar kurulu yok. Tümü bir adamın imzasında. Bütçesini o yapıyor. Denetleyen kimse yok. Yani bütçe nereden geçer? Meclisten geçer. Meclis yok. Bu türlü bir idare anlayışı olur mu? O yüzden bir defa daha söylüyorum Adalet ve Kalkınma Partisi’ne: Bunun hesabını vereceksiniz. Bu bu türlü geçilecek bir sıkıntı değil” tabirini kullandı.

‘AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİYLE TEMAS KURULMADI’

Depremlerden sonra AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri enkazlara uğramaya niyetlendi fakat protesto ile karşılaştı. Protesto edilenler ortasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da vardı. Bozdağ ve milletvekilleri zelzele uyumunu uzaktan takip etmek zorunda kaldılar.

Tanrıkulu, sarsıntılardan sonra arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra meskenlerine giremeyenler insanların meselelerini çözmek üzere AK Parti yetkilileriyle bir temas kuramadıklarını söyledi. Tanrıkulu, “Adalet Bakanı’nı dışarıda göremedik, bir kez gördük, o vakit da Diyarbakır halkı kovalıyordu kendisini. Zira beşerler öfke duyuyorlar. Bizim de hiçbir biçimde temasımız olmadı. Ben bir sefer ulaşmaya çalıştım, ulaşamadım. Sonra da ısrar etmedim. Yalnızca atanmış Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ile partilerimizle birlikte görüştük. Bilgi aldık kendisinden.

‘AKIL OLSA DİCLE’NİN KENARINA ÇADIR KENT KURULMAZ’

Diyarbakır’da özveriyle çalışan kamu görevlilerine teşekkür eden Tanrıkulu, yapılan çalışmalarda tertip yokluğundan şikayet etti. “Mesela nitekim bir akıl olsa Dicle’nin kenarına çadır kent kurulur mu?” diye soran Tanrıkulu şu sözleri kullandı:

“Yerel bir akıl olsa, buranın seçilmiş bir aklı olsa Dicle’nin kenarında çadır kurmayı aklının ucundan bile geçirmez. Bunu kimseye de sormadılar. Mimarlara, kent plancılarına, inşaat mühendislerine de sormadılar. Zira bunlar itiraz ettiler. Diyarbakır’da daha inançlı, kentin içerisinde, ulaşımı mümkün birçok alan var. Yanı başınızda işte eski kent stadyumu var. Git oraya kur. Korunaklı, kentin ortasında. Stadyumun yanında bir sürü kamu alanları var. Lokal bir akıl olsa oralara kurar çadırları. Yarın öbür gün yaz gelecek. Sinekten, kokudan geçilmez Dicle’nin kenarı. İnançlı de değil birebir vakitte yani. Siyaset ve seçilmiş siyasetçi işte bunun için değerli? Şimdiye kadar kaç tane kayyım geçti? Neredeler? Hiçbirisi yok. Hepsi Merkez Valisi oldu. Kimden hesap soracaksın? Soramazsın. Bu vali de yarın öbür gün gidecek. Fakat hesabını soracağız bütün bunların. Bu hukuk dışılıklarının hesabını soracağız. Kendi gözlerimle gördüm, imara karşıt birçok yapılaşma bu periyotta oldu. ‘Git yap’ diyorlar. Kentin en büyük arterlerinde bütün bunlar yapılıyor. Neden? Hesap sorulabilecek kimse yok zira. Ama bütün bunların hesabını kesinlikle soracağız.”

GALERİA’DA KALAN HAYVANLAR

Depremlerden sonra Diyarbakır’ın Türkiye’ye örnek olabilecek bir dayanışma sergilediğini belirten Tanrıkulu, 84 örgütün oluşturduğu Diyarbakır Kent Müdafaa ve Dayanışma Platformu’nun başarısına da değinerek şunları söyledi:

“Depremden yarım saat sonra Diyarbakır’daki seksen dört örgütün kurduğu Kent Müdafaa ve Dayanışma Platformu toplanabiliyor. Bir ortaya geliyor. Kentin potansiyelini ortaya çıkartıyor. Meskenlerinde kalamayacak beşerler nerede kalabilirler, hangi beşerde hangi iş makinesi var? Enkazın başına nasıl su göndeririz. Bunu planlıyorlar. Ve insanlara yardım, barınma, yiyecek, giyecek yardımı planlıyorlar. Diğer hiçbir kentte bu türlü güçlü bir dayanışma ortamı ortaya çıkmadı. Evet büyük yıkımlar yaşandı ancak Diyarbakır kendi kültürünün, kendi siyasi birikiminin ortaya çıkardığı bu dayanışma bütün Türkiye’ye örnek olmalı. İncelenmeli tıpkı vakitte.

Şimdi beşere ulaştık lakin diğer canlılar var ulaşamadığımız. Bizim can dostlarımız var. Onlar orada, Galeria’da bırakıldı. Bu birebir vakitte buradaki anlayışı da ortaya koyuyor. Beşerler feryat ediyorlar dostları için. Diyarbakır’da onlar için bir gayret sarf etmiyorlar ve sahiplerinin de onları kurtarması engelleniyor. Bu da arama kurtarmanın insani ve etraf dostu, hayvan dostu olmadığını ortaya koyar. Diyarbakır bakımından söylüyorum. O can dostlarımızın da hasarlı binalardan canlı olarak çıkması için, hayata dönmesi için Diyarbakır’da elimizden geleni yapıyoruz. Onun da bilinmesini isterim.”

‘SEÇİMİ ERTELEMEK ANAYASAL SUÇTUR’

Depremlerin yarattığı yıkıma karşın seçimler konuşulmaya devam etti. Bülent Arınç’ın seçimler ertelenmeli istikametindeki talebi, muhalefet partileri tarafından eleştirildi.

Tanrıkulu, “Sizce seçimler ertelenecek mi?” sorusuna şöyle karşılık verdi: “Şeytanın aklına gelmeyen bunların aklına geliyor sahiden. Seçim yasasını değiştirdiler, seçim güvenliğini ortadan kaldırdılar. Artık Anayasa’da olmayan öbür bir metotla bu seçimi yaptırmama telaşı içerisindeler. Fakat bu seçim vaktinde yapılacak. Şunu söyleyeyim. Bakın darbe her vakit tankla, topla yapılmaz. Yani YSK üyeleri yahut işte siyaset şayet bu seçimin yapılmaması için rastgele bir tavır alırsa, bu anayasaya muhalif olur. Bu da, açıkça söylüyorum. Anayasal tertibe karşı cürümdür. Kim bunu yaparsa kesinlikle yargılanır. Anayasal sistemi değiştirmek kabahatinden ötürü yargılanırlar. Herkes bunu bilsin. YSK üyeleriyle sonuçta yüksek yargıçlardır, ceza hukuku karşısında bunun ne olduğunu çok yeterli bilen insanlardır. Bilsinler ki sonuçta bu sistem değişecek, bağımsız ve tarafsız sistemin bağımsız ve tarafsız mahkemeleri olacak. Ve onun önünde hesap verecekler. Münasebetiyle seçimi ertelemeyi akıllarının ucundan geçirmesinler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir